Poslanik Demokratske partije socijalista Zoran Jelić očekuje da amandmani te stranke na Zakon o finansiranju političkih partija budu usvojeni.
Jelić za radio Antena M kaže da bi to dovelo do djelimično dobrog rješenja.
„Ti amandmani ispravljaju nepravilnosti u predloženom Zakonu, a prije svega nepravilnosti koje se kose sa Ustavom Crne Gore. Smatramo da bi bilo djelimično dobro rješenje da se usvoje naši amandmani, iako nijesmo zadovoljni kompletno predloženim amandmanima. U svakom slučaju, Demokratska partija socijalista time će pokazati da je za dalju doradu izbornog zakonodavstva u Crnoj Gori. Želimo da pošaljemo dobru poruku i građanima i svim političkim subjektima u Crnoj Gori, a i Evropi“, rekao je Jelić.
On je uvjeren da bez amandmana DPS-a predloženi Zakon o finansiranju političkih partija neće biti usvojen, a ako i bude, da će pasti na Ustavnom sudu.
„Ukoliko se ne usvoje naši amandmani, smatramo da predloženo zakonsko rješenje neće dobiti podršku u Parlamentu i da će takav zakon, ako bi se eventualno usvojio, svakako na Ustavnom sudu pasti, jer direktno krši 10 članova Ustava. Našim kolegama u Parlamentu, argumentacijom koju ćemo imati u pojedinostima, dokazaćemo da to što je predloženo nije dobro i da pokušavamo amandmanima to da ispravimo. Očekujemo da će to naići na razumijevanje naših političkih protivnika“, naveo je Jelić.
U Socijaldemokratskoj partiji očekuju da njihovi amandmani budu usvojeni i da pitanje usvajanja izbornih zakona bude riješeno sjutra i da će na plenumu biti donijete konečne odluke, kaže predstavnica SDP-a Draginja Vuksanović.
„Što se tiče samog izjašnjavanja SDP-a, jasno se razdvajaju dvije grupe zakona. To su zakoni o kojima su odlučivale radne grupe, gdje imamo svoje predstavnike, i u tom dijelu imamo amandmane i vjerujemo, ukoliko budu prihvaćeni, da ćemo glasati za te izborne zakone. Druga grupa su izborni zakoni koje su predložile druge političke partije, prvenstveno se misli na Zakon o finansiranju političkih partija, a o tom dijelu izjasnićemo se na plenumu, nakon sastanka u poslaničkom klubu“, kazala je Vuksanović.
Veljko Vasiljević iz Demokratskog fronta misli da će usvajanje seta izbornih zakona biti ponovo prolongirano.
„Nijesam siguran da će DPS prihvatiti određene članove Zakona koje su jednom prihvatili a kasnije, kad su vidjeli da im to ne odgovara, proglasili su ih spornim, čak i neusaglašenim sa Ustavom, i to po 10 članova Ustava, što je besmislica. Međutim, ako je to njihov stav, koji su istakli njihovi vodeći poslanici i političari, smatram da će oni praviti određene ostrukcije. Vidjećemo. Zbog toga njihovog stava da je to protivno Ustavu smatram da su oni ozbiljni u namjeri da opstruiraju promjene izbornog zakonodavstva“, kaže Vasiljević.
On se ipak nada da će problem biti riješen, makar pod pritiskom Evropske unije.
„S obzirom na to da EU insistira na usvajanju i promjenama ovih zakona, nadam se da će pod tim pritiskom doći do nekakvog konsenzusa i da će izborno zakonodavstvo biti promijenjeno u cjelini, u paketu, onako kako i treba, da to bude prihvatljivo za sve“, kaže Vasiljević.
Snežana Jonica iz Socijalističke narodne partije smatra da predloženi set zakona ne može da vrati povjerenje građana u izbore u Crnoj Gori. Takođe zamjera što taj set ne obuhvata Zakon o registru prebivališta i boravišta, te što se Zakon o crnogorskom državljanstvu, kako kaže, stavlja u drugi plan.
„Nas zaista brine, jer nam se čini da se na takav način ne može dobiti cilj koji smo proklamovali, a to je vraćanje povjerenja u izborni proces. Vraćanje povjerenja obezbjeđuje se kada prvo svakom građaninu ili biraču kroz kvalitetan registar prebivališta i boravišta, kroz kvalitetan birački spisak i pravedan Zakon o državljanstvu obezbijedimo biračko pravo, a zatim izbornu proceduru kojom će se garantovati da mu to pravo neće biti zloupotrijebljeno, pa tek zatim da se drugi resursi ne zloupotrijebe i onemoguće da bude prikazana jasno izražena volja građana“, ističe Jonica.
Jonica kaže da se nada da niko iz vlasti i opozicije neće iznevjeriti potrebu građana da se na pravedan način konačno riješi pitanje njihove diskriminacije kada je posrijedi dobijanje državljanstva.
To je, kako je navela, jedan od ključnih uslova i zakona na kojima SNP insistira, a tiče se najvećeg broja građana.
Izvor: anetnam.net; foto: skupstina.me