Koordinatorka programa u CGO Snežana Kaluđerović kazala je da u toj organizaciji smatraju da u Crnoj Gori ima kvalitetnog kadra koji je školovan na UCG i u koji treba ulagati, navodeći da sistem angažovanja na Univerzitetu treba zasnovati na principu neupitnih akademskih refenci i kvaliteta predavanja.
»S obzirom na finansijsku situaciju i višemilionski minus, UCG će vjerovatno morati da poradi na osnaživanju domaćeg kadra, a gostujući profesore angažovati samo u realnim i izuzetnim okolnostima kada je taj kadar neophodan«, rekla je Kaluđerović agenciji MINA.
Iz Rektorata UCG je saopšteno da na Univerzitetu posjeduju podatke samo o gostujućim predvačima van Crne Gore, o čijem angažovanju odluku donosi Senat.
»Na Univerzitetu posjedujemo podatke samo o gostujućim predavačima o čijem angažovanju odluku donosi Senat, na osnovu eksternog oglasa o angažovanju u nastavi, i takvih je 60«, kazali su iz Rektorata agenciji MINA.
Oni su pojasnili da za predmete za koje nema prijavljenih kandidata u skladu sa oglasom, ili prijavljeni kandidati ne ispunjavaju propisane uslove, »dekan ima ovlašćenje da angažuje lice sa akademskim zvanjem sa drugog univerziteta, i te informacije su u posjedu fakulteta«.
Kaluđerović je ocijenila da dovođenjem stručnjaka, nastavni proces može biti obogaćen, pod uslovom da su, kako je navela, oni zaista posvećeni svom angažmanu u Crnoj Gori i da postoji potreba za tim angažmanom.
»Nama u nekim sferama nedostaje kvalitetan kadar i to treba priznati i rješavati kroz razvoj sopstvenih kapaciteta uz pomoć gostujućih profesora«, ocijenila je Kaluđerović.
Prema njenim riječima, postoje oblasti u kojima ima domaćih stručnjaka ili u kojima se svjesno ograničava njihovo profesionano napredovanje, a dovode se gostujući predavači što, kako je navela, proizvodi višestruke štete za obrazovni proces, a korist samo za pojedince.
»Takođe, neki naši fakulteti su mladi, u njihovo osnivanje se ušlo previše brzo, poput Medinskog fakulteta, i realno je da tu treba otvoriti prostor da se studenti, ali i ovdašnji obrazovni kadar, izgrađuju uz najbolje stručnjake iz regiona ili šireg inostranstva«, navela je Kaluđerović.
Ona je kazala da na UCG moraju raditi najbolji profesori, a ne, kako je navela, najpodobniji, »a Univerzitet mora ulagati i u one najbolje kako bi uvijek išli u korak sa drugima iz okruženja«.
»Nećemo nikad ni izgraditi domaći kadar ako rukovodeća lica na UCG sam Univerzitet budu doživljavali kao privatnu firmu, i po svom subjektivnom ukusu određivali ko će na njemu predavati a ko ne«, rekla je Kaluđerović.
UCG, kako je ocijenila, nema kvalitetno osmišljenu organizacionu šemu koja bi omogućila dobro upravljanje institucijom gostujućih predavača i planiranje njenog daljeg razvoja.
„Činjenica je da nema mnogih evidencija koje su bazične, poput recimo registra putem kojem bi UCG u svakom trenutku imao jasan pregled o broju zapošljenih po svim osnovama, broju gostujućih inostranih profesora na UCG ili broju profesora sa UCG koji predaju na drugim univerzitetima u Crnoj Gori ili van nje«, precizirala je Kaluđerović.
Veliko je pitanje, kako je dodala, da li se tu radi o nedostatku kapaciteta ili volje da se uvede red na UCG.
»CGO, i pored brojnih nastojanja, nije uspio doći do pouzdanog spiska predavača iz inostranstva na UCG sa tipom njihovom angažmana, jer Univerzitet to i mnoga potencijalno neprijatna pitanja sistemski izbjegava«, rekla je Kaluđerović.
Ona vjeruje da se prostor za skrivanje odgovora smanjuje i da će ono što CGO ne dobije, dobiti Tužilaštvo koje trenutno vodi postupak ispitujući različite navode o koruptivnim radnjama na UCG.
Kaluđerović je kazala da u CGO ne posjeduju podatke koliko je izdvojeno za honorare gostujućih profesora, jer to, kako je pojasnila, ne može imati niko osim UCG.
»Zaprepašćujuće se da se uopšte ulazi u novu budžetsku godinu a da takvi, osnovni podaci, koji bitno određuju finansijsko poslovanje UCG, ne postoje. To je odgovornost rukovodstva UCG. Upravo na tome se vidi koliko se oni suštinski ne bave svojim poslom«, navela je ona.
Kaluđerović je kazala da ostaje činjenica da suma koji se izdvaja za gostujuće predavače nije zanemarljiva, kao i da je, kako je dodala, plaćanjem nadoknada tim profesorima koji imaju dupli radni odnos značajno oštećen budžet UCG.
Iz Rektorata su, na pitanje da li se broj gostujućih profesora smanjio u odnosu na prethodne godine, kazali da je taj broj približno isti u odnosu na prošlu godinu.
Upitani da li smatraju da se dovođenjem gostujući profesora gubi na kvalitetu nastave, iz Rektorata su kazali da je »zbog nedostatka finansijskih sredstava broj gostujućih profesora znatno smanjen, a UCG nastoji da, na fakultetima na kojima nedostaje kadra, angažuje svoje predavače u najvećoj mogućoj mjeri«.
»Smatramo da je takva praksa povoljnija i za studente, jer predavači unutar UCG mogu da održe veći broj časova, nego gostujući profesori«, dodali su iz Rektorata.
Oni su kazali da ne posjeduju podatke o honoraru koji je izdvojen za honorare gostujućih profesora.
»Ne raspolažemo podacima o visini honorara gostujućih predavača, jer ih, zbog nedostatka sredstava na nivou Univerziteta, fakulteti isplaćuju iz sopstvenih prihoda«, naveli su iz Rektorata.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- CGO: UCG mora raditi na osnaživanju domaćeg kadra
CGO: UCG mora raditi na osnaživanju domaćeg kadra
Univerzitet Crne Gore (UCG) će, s obzirom na finansijsku situaciju i višemilionski minus, morati da radi na osnaživanju domaćeg kadra, a da gostujuće profesore angažuje samo u izuzetnim okolnostima kada je to neophodno, ocijenjeno je iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).
Portal AnalitikaIzvor