Abiznis

Označeni proizvod duplo skuplji

1702pljevaljski-najbolja
C
rnogorski poljoprivrednici, ukoliko su udruženi u grupe proizvođača, imaju priliku da dobiju podršku iz agrobudžeta kako bi pokrenuli proceduru za zaštitu njihovog proizvoda sa oznakama, piše Pobjeda.

Označeni proizvod duplo skuplji
Portal AnalitikaIzvor

- Označavanjem bi povećali konkuretnost i prihode na gazdinstvima, jer bi njihovi proizvodi ostvarili veću tržišnu vrijednost. Domaći propisi prepoznaju oznaku porijekla, oznaku geografskog porijekla i oznaku garantovano tradicionalnog specijaliteta - kazala je za Pobjedu Merisa Čekić, zadužena za politiku kvaliteta u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Sistem zaštite proizvoda oznakama dio je poljoprivredne i politike ruralnog razvoja, odnosno takozvane „politike kvaliteta“, koja predstavlja jedan od prioriteta Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.

- Cilj Ministarstva je da mjerama podrške „uvođenju u šeme kvaliteta“ doprinese da Crna Gora dobije što je moguće više zaštićenih proizvoda. To je preduslov da iste proizvode zaštitimo i na nivou EU, kada postanemo članica i tako našim proizvodima omogućimo originalnost i na tržištu od oko 500 miliona ljudi - istakla je Merisa Čekić.

Ona napominje da se kroz ovaj proces podstiče udruživanje poljoprivrednih proizvođača, diverzifikacija i posebnost u proizvodnji hrane i dodaje da bi proizvođači zaštićenih proizvoda bili konkurentniji i ostvarivali bi veće prihode na gazdinstvima, a ujedno bi doprinijeli većoj prepoznatljivosti područja sa kojih potiču.

- Proizvođači u Evropskoj uniji odavno su prepoznali značaj označavanja i zaštite proizvoda za postizanje veće konkurentnosti u odnosu na slične proizvode koji nijesu prošli proces registracije. Samo Francuska ima oko 180 zaštićenih proizvoda, a koliko je to važno proizvođačima, ali i samim državama, pokazuju i stalna međusobna sporenja oko zaštite naziva za slične proizvode koji potiču sa različitih lokaliteta. Pojedini označeni proizvodi u EU prodaju se čak i po 200 odsto višoj cijeni - kazala je Čekić.

Crna Gora, za sada, nema nijedan proizvod zaštićen prema Zakonu o oznakama porijekla, geografskim oznakama i oznakama garantovano tradicionalnih specijaliteta poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.

Interesovanje su izrazili proizvođači pljevaljskog sira, koji su odradili početne aktivnosti za registraciju oznake porijekla.

Zainteresovani su i proizvođači kolašinskog sira.

- Registrovanje oznake, odnosno naziva formalno znači zabranu korišćenja te oznake ili naziva za slične proizvode koji nijesu zaštićeni, odnosno zaštitu od zloupotrebe i imitacije, čime se izbjegava dovođenje u zabludu potrošača u pogledu stvarnog porijekla i svojstava proizvoda. Vrlo je značajno da se kroz taj proces edukuju potrošači i o specifičnim karakteristikama proizvoda - poručila je Merisa Čekić.

Portal Analitika