Ona je za prvi crnogorski lezbijski portal Shelovesher ocijenila kako je Crna Gora napravila značajan napredak povodom spremnosti Vlade da izgradi strategiju zajedno sa LGBT zajednicom i njenim saveznicima, ali da još mnogo toga treba da se uradi da bi se postiglo oslobođenje od straha.
Govoreći o dokumentu koji je nedavno usvojen u Evropskom parlamentu, a koji predstavlja plan EU protiv homofobije i diskiminacije na osnovu seksualne orjentacije i rodnog identiteta, Lunaček je rekla da je LGBT omladina u školama često izložena maltretiranju, dok se transseksualne osobe u zdravstvenim ustanovama često suočavaju sa raznim predrasudama.
„Istopolni parovi nailaze na loš tretman u hotelima, a LGBT osobe bivaju otpuštene sa svojih radnih mjesta zato što su to što jesu. Osim toga, ovakve pojave se mogu sresti bilo gdje u Evropi. Čak i u otvorenom i liberalnom gradu kao što je to Amsterdam, polovina istopolnih parova ne šeta ruku pod ruku iz straha kako će reagovati drugi“, istakla je Lunaček.
Izvještaj predstavlja, kako je ocijenila, preporuku Parlamenta upućenu Evropskoj komisiji, koja bi trebala da predloži neophodne strategije i propise, i zemljama članicama EU.
Lunaček je podsjetila na stav 26 izvještaja, prema kojem Evropski parlament izražava zabrinutost zbog visokog nivoa netolerancije prema gej osobama u Crnoj Gori, sa čestim nasiljem i nasilnim prijetnjama.
„Kao i čestim govorom mržnje protiv aktivista za prava gej osoba. Žali zbog činjenice da je najistaknutiji LGBTI aktivista, iz bezbjednosnih razloga, zatražio azil u inostranstvo“, istakla je ona.
Međutim, pozdravljaju novu strategiju Vlade za unapređenje kvaliteta života LGBT osoba, ali naglašava da se treba obratiti pažnja na njenu implementaciju. Posebno se podvlači potreba da se javnost edukuje i obavijesti o tome kako da se pomogne promjena stavova.
Iznijete su pohvale na račun Vlade i policije za njihovu podršku i olakšavanje ovogodišnjih prvoodržanih parada ponosa u Budvi i Podgorici.