Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Skupština nije usvojila zakon o izboru odbornika i poslanika, DPS uzdržan manjine napuštile sjednicu

Skupština nije usvojila zakon o izboru odbornika i poslanika, DPS uzdržan manjine napuštile sjednicu

skupstinaok10702
S
kupština Crne Gore nije danas usvojila Prijedlog zakona o izboru odbornika i poslanika za čije je izglasavanje bila  potrebna dvotrećinska većina. Za zakon su glasali 42 poslanika, DF-a, Pozitivne, SDP-a i SNP-a, dok je uzdražno bilo 27 poslnika DPS-a. Manjinske parijte ranije su napuštile zasjedanje zbog neusvajanja njihovih amandmana.

Skupština  nije usvojila zakon o izboru odbornika i poslanika, DPS uzdržan manjine napuštile sjednicu
Portal AnalitikaIzvor

Iako je SNP glasao za ovaj zakon, poslanik SNP-a Neven Gošović je prije glasanja kazao da će poslanički klub SNP-a biti uzdržan prilikom glasanja o ovom zakonu jer nijesu prošla njihova tri amandmana koji se odnose na rad opštinskih izbornih komisija i sastava DIK-a.

Prije toga, amandman SDP-a po kojem parlamentarne partije ne treba da prikupljaju potpise za izbore je prihvaćen od strane predsjednik Skupštine Ranka Krivokapić kao sastavni dio zakona.

Gošović je  reako da to u neravnopravan status stavlja političke partije i obraćajući se Krivokapiću napomenuo da njegova partija možda ne bi mogla da prikupi potpise.

Predsjednik Skupštine je nakon Gošovićeve najave da neće podržati zakon poručio da je „to krajnje nepošteno“.

-  Predsjednik vaše partije bio predsjednik tijela koje je radilo na izbornom zakonu. Sad nećete da ga izglasate jer nijesu prihvaćeni vaši amandmani. Nepošteno je mene optuživati da ono što vi niste mogli uraditi za 10 mjeseci ja uradim za kratko vrijeme. Nije pošteno mene optuživati za nešto što vi nijeste mogli uraditi – rekao je Krivokapić.

Poslanici su juče usvojili četiri zakona iz seta izbornih zakona uključujuću i onaj o finansiranju političkih partija, dok Zakon o crnogorskom državljanstvu juče nije prošao glasanje u načelu, pa je povučen i vraćen u proceduru.

Manjinske  stranke najavile ustavnu žalbu: Poslanici, na današnjem zasijedanju, nijesu usvojili amandmane manjinskih partija koje su predložili albanske stranke i Bošnjačka stranka. Prema amandmanima koji su predložili Fatmir ĐekaGenci Nimanbegu sve albanske partije nakon izbora zbrajaju svoj rezultat, a u parlament ulaze one koje imaju preko 0,7 odsto.

U ostalim amandmanima albanske stranke su zahtjevale da imaju predstavnika u DIK-u i da u slučaju da nijedna lista Albanaca ne ispuni uslove iz amandmana 1. ona najjača partija sa 0,5 odsto glasača ulazi u parlament.

Za usvajanje ovih amandmana bila je potrebna dvotrećinska većina.

Amandmani BS da se afirmativna akcija primjenjuje na lokalnom nivou i da imaju predstavnike u lokalnim izbornim komisijama takođe nijesu prošli.

Potpredsjednik Skupštine iz Bošnjačke stranke Suljo Mustafić nakon što su amandmani manjina odbijeni  prokomentarisao je da je „ovo ustavno nasilje i da ne žele više učestvovati u daljem glasanju“.

- Naš poslanički klub i kolege iz ostalih manjinskih partija napuštaju sjednicu jer ne možemo da učestvujemo u ovom pravnom nasilju – rekao je Mustafić.

Nakon toga BS i albanske partije napuštile su plenarno zasjedanje, a u obraćanju medijima u holu Skupštine su najavili podnošenje ustavne žalbe na ovaj zakon i ponovno predlaganje izmjena.

Krivokapić prihvatio amandmane Fronta: Na početku današnjeg plenarnog zasijedanja Demokratski front je insistirao da se prihvate njihova dva amandmana prema kojima bi rok za implementaciju normi iz ovog zakona, prije svega, instaliranje opreme za elektronsku identifikaciju birača, bio do 1. novembra. Šef poslaničkog kluba DF-a Goran Danilović istakao je da treba sašuvati osnovni tekst zakona i ne „unakaziti ga amandmanima“.

- Molimo vas da prihvatite modifikovan amandman DF-a i da ga ugradite u zakon. Rok od 1. novembra za implementaciju normi iz ovog zakona može da se pomjera samo ako do tada vidimo da neće biti izbora. Sve može da padne u vodu ako ovo danas ne završimo – rekao je Danilović.

Predsjednik parlamenta, Ranko Krivokapić kao predlagač zakona je prihvatio dva amandmana Demokratskog fronta.

Politički direktor DPS-a Tarzan Milošević naglasio je da rok nije postavljen da bi kalkulisali kad su izbori.

-  Rok je postavljen zbog insistiranja MUP-a  da ne mogu da završe posao do 1. januara. Ljudi su jasno rekli da ne mogu prije tog roka da završe sistem za identifikaciju. Vi želite da prebacite odgovornost na DPS i nije mi jasno zašto uslovljavate rokovima – rekao je Milošević.

"Ovaj sistem će biti koristan za dobro organizovane partije sa dobrom infrastrukturom kao što su DPS, SDP, SNP. A mislim da će i NS imati uskoro bolju infrastrukturu od NOVE".

Na što je Krivokapić prokomentarisao da im DPS obilato pomaže da poboljšaju infrastrukturu.

Krivokapić je istakao da je rok 1. novembar teško dostižan, ali da je dostižan i da je trenutno najvažnije da se  izgradi povjerenje u izborni proces.

Šef poslaničkog kluba DPS-a Milutin Smović kazao je da njegova stranka nije za rješenja koja nijesu nigdje  primjenjena i koja nijesu skladu sa evropskim normama.

- Sada se želi napraviti zakon koji će biti mrtvo slovo na papiru i koji će biti korak nazad – rekao je Simović.

Portal Analitika