Društvo

Građani balkanskih zemalja imaju najmanje povjerenje u političke partije

1802partije
P
rema rezultatima istraživanja sprovedenih u okviru PASOS-ovog projekta "Zagovaranje za otvorenu Vladu", građani šest balkanskih zemalja smatraju da su političke partije najmanje pouzdane institucije u njihovim zemljama.

Građani balkanskih zemalja imaju najmanje povjerenje u političke partije
Portal AnalitikaIzvor

 

Istraživanje je sprovedeno u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Kosovu, Makedoniji i Srbiji od strane šest članova PASOS-ove mreže thinktank organizacija. Projekat finansira Evropska unija sa ciljem da unaprijedi nivo transparentnosti vlada u datim zemljama.

- Pored evidentnog nedostatka transparentnosti i odgovornosti političkih partija, građani misle da politička stranka ne može raditi za dobrobit svih, već samo za dobrobit svojih simpatizera i članova, rekla je Marija Vuksanovic iz Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM-a), think tank organizacije koja je crnogorski partner u ovom projektu. "Upravo je to razlog zašto ljudi traže druge načine za udruživanje i zašto broj političkih apstinenata raste".

Dok su ispitanici bili ujednačeni po pitanju nepovjerenja u političke partije, njihovi odgovori se veoma razlikuju po pitanju identifikovanja institucija kojoj najviše vjeruju. U Srbiji i Makedoniji, na primjer, građani najviše vjeruju vojsci, dok je u Bosni i Hercegovini televizija institucija sa najvećim stepenom povjerenja. Građani Kosova najviše vjeruju medijima, Albanije NATO-u, a Crne Gore obrazovnom sistemu.

- Identifikovati institucije u koje građani određene zemlje imaju najviše, odnosno najmanje povjerenja je od ključnog značaja za one koji rade na reformi tih institucija“, rekao je Jeff Lovitt, izvršni direktor PASOS-a. „Takvim istraživanjem identifikujemo pozitivne primjere, ali i institucije koje treba dalje reformisati, kaže Vuksanović.

Kada su upitani da navedu instituciju za koju smatraju da ima najviše uticaja na kreiranje politika, građani ovih šest balkanskih zemalja su dali različite odgovore, i to: Albanija - članovi Parlamenta, Bosna i Hercegovina - lideri političkih partija koje su na vlasti, Crna Gora -skupštinski odbori, Kosovo - međunarodne organizacije, Makedonija -mltinacionalne korporacije i Srbija - skupštinski odbori.

Portal Analitika