"Ukupna vrijednost projekta je oko 500.000 eura, a sredstva u iznosu od 200.000 eura obezbijeđena su iz kapitalnog budžeta za 2014. godinu“, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Ministar Ivanović je tražio da se u dalju realizaciju projekta uključe stručnjaci za bezbjednost hrane, kako bi se posao završio u skladu sa najvišim standardima, da se još više pojača dinamika rada, te da se sva koordinacija ostvaruje preko pomoćnika ministra za ruralni razvoj. Zajednički je ocijenjeno da će izgradnja Kuće meda urediti sektor pčelarstva na duže staze, kroz stvaranje uslova za razvoj kooperativa, povećanje proizvodnje kvalitetnog meda i stvaranje nacionalnog brenda.
"Plan je da ove godine počne izgradnja i da se do kraja godine završe grubi radovi. Plan je da se iz sredstava kapitalnog budžeta za narednu godinu Kuća meda završi i stavi u pogon do kraja 2015. godine“, rekao je Darko Konjević, pomoćnik ministra za ruralni razvoj.
Konjević je dodao da je predviđeno da ovaj Centar sadrži pogon za otkup prihvat i pakovanje meda, pogon za sterilizaciju i preradu voska, pogon za prihranu pčelinjih pogača, kao i jedan edukativni centar.
"Ovo su srećni dani za crnogorsko pčelarstvo“, ocijenio je, nakon sastanka, predsjednik Saveza pčelarskih organizacija Radule Miljanić.
On je rekao da je ideja i realizacija ovog projekta premašila očekivanja crnogorskih pčelara.
"Unazad nekoliko godina, situacija u pčelarstvu nije bila tako sjajna, a sada smo nadomak ostvarenja ovog velikog projekta, koji će pomoći pčelarima da povećaju proizvodnju i kvalitet meda po kome će i Crna Gora biti prepoznatljivija. Veliku zahvalnost dugujemo Ministarstvu, posebno ministru Ivanoviću na njegovoj podršci sektoru pčelarstva“, istakao je Miljanić.
Član Saveza pčelarskih organizacija Marjan Plantak kazao je da će Kuća meda služiti za edukaciju crnogorskih pčelara o novim tehnologijama u proizvodnji meda i proizvoda od meda, kao i studenata, kroz tehničku saradnju sa fakultetima.
"Kuća meda nam je bila potrebna da bi povećali interes mladih ljudi da se bave pčelarstvom, jer je to grana u kojoj ima psotora za nova zapošljavanja. Sada imamo nepovoljnu starosnu strukturu i potrebno je da pomjerimo tu granicu. Cilj nam je da pčelar ne ući samo na ledini, nego da obrazujemo kadrove u ovom sektoru, a da sudente obrazujemo u praktičnoj nastavi“, naglasio je Plantak.
Kroz edukaciju u Kući meda, kako je kazao Plantak, nastojaće se da nove generacije crnogorskih pčelara počnu u većoj mjeri proizvode pčelinje proizvode, kao što su vosak, polen, pčelinji otrov, matična mliječ i ostali.
"Nažalost, med je u Crnoj Gori u 95 odsto slučajeva jedini pčelinji proizvod, a on je zapravo posljednji na toj ljestvici. Želimo da pčelari proizvode i više oblike, da prerađuju te proizvode i prave nove, jer širenjem palete proizvoda mogu postići veće ekonomske efekte“, zaključio je on.