Politika

SINIŠTAJ: Manjinske partije su žrtve nekorektne političke igre

1902sinistaj
Ne dešava se prvi put da se odbiju amandmani manjinskih partija. Ovo je, kako mi se čini, prvi put da su zajedno bili poslanici predstavnici Bošnjaka i Albanaca“, smatra Vaselj Siništaj iz Građanske inicijative.

SINIŠTAJ: Manjinske partije su žrtve nekorektne političke igre
Portal AnalitikaIzvor

Sagovornik Portala Analitika podsjeća na 2011. godinu i situaciju kada je trebalo da se usvoje izmjene Zakona o izboru odbornika i poslanika i kada su jedinstveno podržane izmjene, kojima je, kako kaže Siništaj, Albancima oduzeto stečeno pravo koje je bilo u primjeni od 1998. godine.

„Sa pet mandata i sa posebnim biračkim mjestima, spušteni smo u političku igru koja je za nas vrlo nekorektna“, objašnjava Siništaj i dodaje da je „albanski mandat na prošlim parlamentarnim izborima koštao preko 6.000 glasova, dok su druge grupacije sa 4.173 glasa osvojile mandat“.

Predstavnik Građanske inicijative kaže da bi korektno juče bilo usvajanje amandmana DPS-a i SDP-a da se produži „način izbora za albanske poslanike i posebna biračka mjesta“ ali da je taj amandman došao prekasno – na dan glasanja.

„Kada treba nešto da se uradi to treba da bude trezveno. Ove izmjene traju već godinu. I Evropska komisija očekuje ove izmjene, a koje su na kraju ispale igra“, tvrdi sagovornik Portala Analitika.

Siništaj objašnjava da se na ovaj način ne štiti građanski koncept Crne Gore, jer se ovim „nekome oduzme nešto a daje drugima“.

„Mi smo korektni i želimo da vlast ima jednak odnos prema svima. Hrvati sada imaju mogućnost da dobiju poslaničko mjesto sa nepunih 1.000 glasova. Albanci ne mogu dobiti četiri poslanika sa 12.000 glasova“, smatra predstavnik Građanske inicijative.

On kaže da Demokratska partija socijalista ne treba da nalazi opravdanje što nije podržala amandmane manjinskih partija, te da je trebalo da predstavnici ove stranke „na vrijeme uvrste prijedloge manjinskih partija kao svoj prijedlog“.

„Trebalo je da DPS uvrsti amandmane manjinskih partija - mjesec ili godinu prije, a ne da čeka da sami Albanci, Muslimani, Bošnjaci ili Hrvati podnose amandmane, i tek onda da vode brigu što amandmani nisu prošli“, ističe Siništaj i dodaje da „ubuduće bez obzira da li se radi o vlasti ili opoziciji, svi treba da vode računa o manjinama i dokažu da se u Crnoj Gori zaista teži građanskom konceptu države“.

Sagovornik Portala Analitika kaže da će vrlo brzo doći vrijeme kada će ogledalo demokratičnosti društva biti odnos prema pravima manjina.

„Nije dobro, ali nama u znak protesta ne preostaje ništa drugo nego da napustimo Skupštinu. Ostajemo do kraja, ali ne možemo biti dio nečega što ide na štetu same albanske manjine“, zaključuje Siništaj

Podsjećamo poslanici na jučerašnjem zasijedanju, nisu usvojili amandmane manjinskih partija koje su predložili albanske stranke i Bošnjačka stranka. Prema amandmanima koji su predložili Fatmir Đeka i Genc Nimanbegu sve albanske partije nakon izbora zbrajaju svoj rezultat, a u parlament ulaze one koje imaju preko 0,7 odsto.

U ostalim amandmanima albanske stranke su zahtjevale da imaju predstavnika u DIK-u i da u slučaju da nijedna lista Albanaca ne ispuni uslove iz amandmana 1. ona najjača partija sa 0,5 odsto glasača ulazi u parlament.

Za usvajanje ovih amandmana bila je potrebna dvotrećinska većina.

Amandmani BS da se afirmativna akcija primjenjuje na lokalnom nivou i da imaju predstavnike u lokalnim izbornim komisijama takođe nisu prošli.

Potpredsjednik Skupštine iz Bošnjačke stranke Suljo Mustafić nakon što su amandmani manjina odbijeni  prokomentarisao je da je „ovo ustavno nasilje i da ne žele više učestvovati u daljem glasanju“.

„Naš poslanički klub i kolege iz ostalih manjinskih partija napuštaju sjednicu jer ne možemo da učestvujemo u ovom pravnom nasilju“, rekao je Mustafić.

Nakon toga BS i albanske partije napuštile su plenarno zasjedanje, a u obraćanju medijima u holu Skupštine su najavili podnošenje ustavne žalbe na ovaj zakon i ponovno predlaganje izmjena.

Foto: visit-ulcinj.com

K.Ć.

Portal Analitika