Lukšić je razgovarao večeras u Herceg Novom i Tivtu, na sastancima opštinskih odbora DPS Herceg Novi i Tivat u proširenom sastavu, upriličenom u okviru akcionog plana kampanje DPS o članstvu Crne Gore u NATO.
Lukšić je istakao da je uslov za prosperitetnost društva zavisi od njegove sigurnosti i bezbjednosti, te da je to jedan od glavnih razloga za ulazak u NATO. NATO je, prije svega, bezbjednosna alijansa koja podrazumijeva okupljanje demokratskih zemalja, koje baštine vrijednosti slobode, demokratskog poretka, tržišne ekonomije, odnosno sve ono što karakteriše naše ambicije i ukazuje na put u kojem treba da se razvijamo.
Lukšić je kazao da članstvo u NATO-u sprečava eventualne vojne sukobe, jer je jedna od osnovnih funkcija NATO-a, sadržana u članu 5., čime se garantuje da će sve ostale članice alijanse pružiti pomoć drugoj, ukoliko neka članica uđe u neku vrstu sukoba, garant prevencije da do tog sukoga ne dođe.
"Proces učlanjenja u EU odvija se uporedo sa procesom učlanjenja u NATO, jer članstvo u NATO stimuliše zemlje da se još brže nose sa odgovarajućim reformama političkog sistema da bi došle do članstva u Evropskoj uniji”, istakao je Lukšić.
Govoreći o benefitima članstva u NATO, Lukšić je naglasio da primjeri zemalja članica pokazuju da su strane direktne investicije višestruko uvećane nakon ulaska u NATO.
On je ocijenio da je dobra okolnost što je trenutna podrška građana članstvu negdje oko 43 odsto, odnosno ukoliko bi se isključio onaj broj ljudi koji ne bi učestvovao na referendumu, onda bi to bilo preko 50 odsto.
Osvrćući se na borbu protiv terorizma, potpredsjednik je kazao da apsolutno nema dokaza da je bilo koja nova članica NATO-a bila više izložena terorizmu nego u nekom ranijem periodu.
Potpredsjednik se tokom izlaganja osvrnuo i na bombardovanje 1999. godine naglašavajući da je, zahvaljujući tadašnjoj politici rukovodstva, Crna Gora nije bila uvučena u jedan suludi sukob i nije pretrpjela štete, razaranja ili žrtve koje se mogu mjeriti sa onim što su bila stradanja u Srbiji u tom periodu.
"To što smo bili predmet bombardovanja i razaranja je samo potvrda da ne smijemo dozvoliti da da se ikad više, mimo nas, neke odluke donesu, već da iskoristimo šansu da sjedimo za stolom za kojim se donose odluke”, zaključio je Lukšić.
Potpredsjednik Lukšić je naglasio da ulaskom Crne Gore u NATO nećemo izgubiti suverenitet, jer se odluke u Alijansi donose konsenzusom i po principu jedna zemlja jedan glas.