Grbović je dodao da je Elektroprivreda Republike Srpske odmah spremna da počne sa uplatom novca nikšićkoj opštini- samo da se nađe pravni okvir za to.
- Vladin ekspertski tim i njihov tim eksperata će naći pravni okvir za isplatu nadoknade Opštini Nikšić. Vjerujem da ćemo sve dogovoriti za najkasnije dva mjeseca, naveo je Grbović.
Decenijama je čekan dogovor između Crne Gore i BiH oko plaćanja nadoknade korišćenja voda Bilećkog jezera, koje jednim delom plavi nikšićku opštinu. Dogovor je konačno postignut krajem juna prošle godine, kada su zvaničnici Opštine Nikšić i HE "Trebišnjica", koja je dio sistema Elektroprivrede Republike Srpske, postigli načelan dogovor, po kojem će hidroelektrana godišnje uplaćivati novac Opštini Nikšić.
Vlada je na prošloj sjednici usvojila predlog za formiranje ekspertske komisije za rješavanje pitanja regulisanja naknada po osnovu korišćenja voda iz akumulacije Bilećkog jezera za proizvodnju struje. Za predsjednika tročlane komisije imenovan je pomoćnik ministra poljoprivrede Darko Konjević, a članovi tog tijela su šefica Direkcije za imovinu Opštine Nikšić Rosanda Nikolić i predstavnik Elektroprivrede Crne Gore Milivoje Vujačić.
Kako se navodi u obrazloženju, ekspertski tim će u saradnji sa kolegama iz Republike Srpske razmotriti problematiku plaćanja nadoknade Opštini Nikšić od strane Vlade RS na ime korišćenja prirodnih resursa akumulacije Bilećkih jezera u svrhu proizvodnje struje.
-Ekspertski tim ima obavezu da pripremi predlog rješenja ovog pitanja zajedno sa ekspertskim timom Republike Srpske i o tome blagovremeno izvijesti Vladu. Vlada se prema ovom pitanju odredila na sjednici održanoj 20. juna prošle godine, dok je sastanak sa predstavnicima Republike Srpske održan krajem januara tekuće godine- precizirano je u predlogu.
Spor s komšijama traje još iz vremena SFRJ, izgradnjom i puštanjem u rad hidroelektrane "Grnčarevo" (HE "Trebinje") daleke 1967. godine, koja je izgrađena na crnogorskoj teritoriji potapanjem dijela njene površine na kojoj je stvoreno Bilećko jezero. Na sajtu Vlade Crne Gore ističu da je sve urađeno bez saglasnosti Skupštine SRCG, koja je po tadašnjem (saveznom) osnovnom zakonu o vodama bila obavezna.
Po međunarodnom pravu Crna Gora ima pravo na kompenzaciju, a to znači i na učešće u proizvedenoj struji srazmjerno količini vode kojom se Bilećko jezero puni sa njene teritorije, a takođe i na naknade koje se uobičajeno plaćaju po tom osnovu.
P.Z.