Američki ministar finansija, Džek Leks, je na marginama sastanka G20 razgovarao sa ruskim kolegom Antonom Siluanovim, prenosi SEEbiz.
- SAD i druge zemlje spremne su da pomognu Ukrajini u naporima za povratak demokratije, stabilnosti i rasta - rekao je američki zvaničnik na konferenciji za novinare.
On je dodao da se svi nadaju da će kraj nasilja u Ukrajini dovesti do formiranja višestranačke i tehnokratske vlade, koja će sprovesti potrebne ekonomske reforme.
Glavni direktor MMF-a, Kristin Lagard poručila je da je ta institucija smremna da pomogne ukrajinskim vlastima, ukoliko im bude potrebna pomoć, bilo da se radi o savjetima u smislu ekonomske politike ili finansijskoj podršci i uz rasprave o ekonomskim reformama.
Ukrajina nije spomenuta u završnom dokumentu skupa G20, ali više zemalja složilo se da se govori o podršci toj zemlji na njihovim nacionalnim konferencijama na kraju G20 i to na identičan način, saopštio je francuski ministar ekonomije i finansija Pieri Moskovici.
On nije želio da kaže koja je zemlja odbila da učestvuje u zajedničkoj inicijativi.
Zemlje G20 su na sastanku stavile akcenat na rast, pokušale ublažiti strahove država u razvoju i ojačale napore protiv utajivanja poreza. One su fiksirale kao cilj povećanje ekonomskog rasta za dodatna dva procentna boda do 2018.
Zemlje G20 su u cilju ispunjenja tog cilja obećale ambicioznu, ali i realnu politiku.
- Vodićemo ambicioznu, ali i realnu politiku kako bismo povećali ekonomski rast za dodatna dva procentna poena u narednih pet godina - navodi se u zajedničkom saopštenju objavljenom nakon sastanka ministara finansija G20.
G20 predstavlja 85 odsto svjetske ekonomije, a članovi su ministri finansija i guverneri nacionalnih banaka 19 zemalja - Argentine, Australije, Brazila, Francuske, Njemačke, Indije, Indonezije, Italije, Japana, Južne Afrike, Južne Koreje, Kanade, Kine, Meksika, Rusije, Saudijske Arabije, SAD-a, Turske, Velike Britanije, kao i guverner Evropske centralne banke.