- Bilo da se radi o nedovoljno razvijenoj svijesti, nepremnosti da sa suprostavljenom stranom sjednete za pregovarački sto, ili o težnji da čujete od sudije presudu da ste baš vi u pravu, a suprotna strana u krivu, psoredovanje ostaje nedovoljno zastupljeno i nedovoljno valorizovano sredstvo rješavanja sporova, kazala je na današnjoj pres konferenciji šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Janina Hrebičkova.
Indikativno, preko 67, 5 odsto ispitanika nije znalo za medijaciju, dok 31,8 odsto jeste. Na pitanje da li su znali da spor mogu riješiti medijacijom, a ne sudskim putem, 74.6 odsto ispitanika je kazalo da - nije, dok njih 25.4 odsto je kazalo da zna.
- Sve ovo govori da postoji nizak nivo informisanosti građana kada je riječ o procesu medijacije, kazao je metodolog Miloš Bešić, tokom prezentacije istraživanja.

Blizu četvrtine ispitanika misli da je dobro medijacijom riješiti spor, umjesto na sudu.
- Na pitanje šta misle o medijaciji, njih 58.4 odsto je kazalo da je to dobra ideja, dok 13.5 odsto ne misli da to nije dobra ideja, dodaje Bešić.
Iako nedovoljno informisani, građani su u velikoj mjeri spremni da podrže medijaciju.
- Moramo imati u vidu da period koji je protekao nije dovoljno dug da bi se takva praksa odomaćila. Cilj istraživanja je bio da vidmo koliko su građani informisani o samoj medijaciji, a ne da kritikujemo medijatore ili sudstvo, naglasio je metodolog Bešić.
Na pitanje da li znaju kome mogu da se obrate kada se radi o medijaciji, preko 90 odsto ispitanika ne zna kome. Takođe, ogroman procenat, njih 80 odsto, nije čulo za Centar za medijaciju.

- Ljudi ne znaju šta je medijacija i to je najveći problem, podvlači Bešić.
Skoro polovina ispitanika koja je imala iskustvo sa medijacijom ima - pozitivan stav. No, na pitanje da li su zadovoljni kako se medijator ponašao u procesu, skoro polovina ispitanika je nezadovoljna.
Zanimljivo, iako su stavovi ispitanika koji su imali iskustvo polarizovani, veći je broj onih koji bi opet izabrali medijaciju za rješavanje spora – njih 45.2 odsto.
- Suđenja su skupa, sudovi preotrećeni, a na suđenjima uvijek neko gubi. Sve su to faktori koji idu u prilog da se sporovi rješavaju medijacijom, smata metodolog CEDEM-a Miloš Bešić.
Šefica Misije Oebsa u Crnoj Gori Janina Hrebičkova dodala je da se medijacija pokazala kao koristan i djelotvoran način rješavanja sporova, te da utiče na rasterećenje sudova.

- Uprkos očiglednim prednostima koje medijacija donosi, i dalje postoji izvjestan otpor ili neodlučnost da se, kad god je to moguće, posredovanje iskoristi kao sredsto rješavanja sporova, naglasila je Hrebičkova.
Na konferenciji je učestvovala i sudija Gordana Ristin iz Slovenije, koja je prenijela iskustva te zemlje u procesu medijacije.
Ristin je naglasila da Slovenija godišnje, sa medijacijom, uspije da uštedi čitavu platu jednog sudije.
Već 14 godina se bave medijacijom, a svjesna je, kako kaže, da iako država uštedi novac, ipak odvaja nedovoljna sredstva za proces medijacije.
Istraživanje koje je spoveo CEDEM realizovano je u oktobru 2013.godine, na uzorku od 822 ispitanika.