Kako dalje navode u svom saopštenju, normama ovog zakona je onemogućeno Srbima da ostvare ustavom zagarantovana prava. – Posebno nečasnu ulogu u procesu donoženja ovog Zakona imali su predstavnici Srba koja sa svojim partijama i koalicijama srpski narod koriste isključivo za obezbjeđivanje ličnih i pozicija svojih političkih partija.- ističu iz Savjeta.
-Postavljamo pitanje srpskim poslanicima u Skupštini i takozvanim ustavobraniteljima , koji to status Srbi u Crnoj Gori imaju. Konstitutivnost je obezbijeđena isključivo za Crnogorce, koji imaju istitucije koje se budžetski finansiraju, poput Crnogorskog univerziteta, Crnogorskog narodnog pozorišta… i još mnogih institucija koje afirmišu crnogorski nacionalni identitet. Donošenjem ovog zakona jedino je Srbima onemogućeno korišćenje i manjinskih prava, iako sa drugim nacionalnim zajednicama u Ustavu imaju potpuno identičan tretman.- navodi se u saopštnju Savjeta.
Iz Srpskog nacionalnog savjeta su kazali da će odmah poslije donošenja Zakona o izboru odbornika i poslanika podnijeti inicijativu nadležnom sudu za ocjenu ustavnosti i zatražiti od predsjednika Crne Gore Filipa Vujanovića da zbog diskriminacije Srba u Crnoj Gori ne proglasi ovaj zakon.
-Očekujemo da politički predstavnici Srba uslove donošenje pomenutog zakona izmjenama Ustava i preciznim definisanjem statuta srpskog naroda u njemu. Srpski nacionalni savjet biće im od ruke da se u svom političkom djelovanju izbore za davno stečeni konstitutivni status srpskog naroda u Crnoj Gori, što bi značilo da je Savjet završio svoju misiju i da prestaju razlozi za njegovo postojanje. U protivnom, pred srpski narod u Crnoj Gori treba izaći sa istinom o njegovom položaju, perspektivi i sve većem pritisku koji ga nesumnjivo vodi u asimilaciju, što je isključiva odgovornost tzv. političkih predstavnika Srba.- navodi se u saopštenju.