Politika

Članstvo u NATO preduslov za ekonomski prosperitet

2502filip
P
redsjednik Crne Gore Filip Vujanović primio je danas predsjednika Republike Bugarske Rosena Plevnelieva. Vujanović saopštio da će tokom sjutra biti organizovan sastanak sa predsjednikom i predstavnicima Privredne komore, koji će pozvati na bolju saradnju svoje prijatelje iz Bugarske, jer za to postoje uslovi.

Članstvo u NATO preduslov za ekonomski prosperitet
Portal AnalitikaIzvor

- Znajući vrlo visok uticaj, ugled i vrijednost predsjednika Bugarske i njegovu veoma intenzivnu diplomatiju, saopštio sam da je naše očekivanje kao od prijatelja da pomognu tu integraciju i evo dobijam uvjeravanje da će predsjednik Plevneliev to i činiti. Razgovarali smo i o regionalnim pitanjima, podijelili stavove koje naša i bugarska javnost zna, i konstatovali da je potrebno da učinimo sve da naš region bude što prosperitetniji i iskoristi svoje vrijednosti i bogatstvo, rekao je Vujanović.

Predsjednik Republike Bugarske Rosen Plevneliev kazao je da su odnose između dvije države na najvišem mogućem političkom nivou.

- I kako smo bliski predsjednik Vujanović i ja, tako su bliski i naši narodi. Povezuje nas zajednička budućnost, tražimo prosperitet i razvoj za naše nacije, ali i za region u cjelini. Pokretač razvoja i progresa su evropske integracije. Bugarska će biti advokat Crne Gore, radiće na vašem brzom i efikasnom integrisanju, i na međunarodnoj sceni. Bugarska shvata jako dobro šta znači članstvo u EU i NATO. Ako pogledate ekonomski razvoj i investicije u našoj državi, ako pogledate broj turista, ako pogledate novac koji se investira u zdravstvu, u poljoprivredi, u obrazovanju, u penzione fondove, želim da kažem našim prijateljima ovdje da su oni postali tri puta veći u procesu integracije. Ja sam zahvalan bugarskim političarima koji su donijeli tu mudru odluku da Bugarska postane članica EU i NATO, kazao je predsjednik Bugarske.

Pleneliev je poželio da Crna Gora postignete te rezultate i da ubira plodove od toga, jer će to dovesti do stabilnosti u regionu. "To je jedini preduslov za ekonomski prosperitet".

- Želim da kažem da je moj raspored veoma bogat ove godine i da je nama na prvom mjestu da radimo na boljem državnom integrisanju našeg regiona. Bugarska i Crna Gora će biti pokretači pozitivnih razvoja, regionalne saradnje, prijateljstva i izgradnje našeg zajedničkog prosperiteta u regionu, kao i našem opštem dobru u našoj opštoj kući’, istakao je Plevneliev.

Na pitanje novinara da kaže šta bi značilo pridruživanje Crne Gore u NATO, Vujanović je istakao da je korist od NATO-a, ne samo u bezbjednosnom smislu.

- Čuli smo podatke da su se makro-ekonomski pokazatelji za ovih deset godina u Bugarskoj povećali dva-tri puta. Ljudi prosto kvalitetnije žive zahvaljujući toj integraciji dva do tri puta. Bugarska je utoliko atraktivnija i privlačnija i zato što je članica NATO-a, ona je i bezbjednija, ali i ekonomski sigurnija, i interesantnija za sve investicije, jednako će to biti i za Crnu Goru. Naš se ekonomski ambijent povećava, investicije se lakše plasiraju, dobijaju se veće garancije, kreditni rejting postaje kvalitetniji, i mogućnost ukupnog života se podiže na veći nivo. Vrlo smo zahvalni predsjedniku Plevnelievu i Bugarskoj koji razumiju da je potreba Crne Gore da bude dio NATO naša zaista strateška potrebe, i da je to potreba našeg regiona. To jeste doprinos i većoj bezbjednosti regiona, ali i većem ekonomskom kvalitetu života i boljem političkom imidžu, odgovorio je Vujanović.

Plevneliev je naglasio da članstvo u NATO znači bezbjednost, a da bez bezbjednosti nema investicija.

- Kada postoji bezbjednost, strani investitori dolaze, stvaraju dobra plaćena radna mjesta. NATO je pretpostavka za ekonomski rast i razvoj stanovništva. I samo još jedna brojka, koju sam zaboravio da kažem mom prijatelju Predsjedniku, 2002. godine kada je Bugarska bila na tom finalnom tragu da postane članica NATO, državni dug Bugarske bio je 100 odsto bruto nacionalnog dohotka. To je ogroman dug. Deset godina kasnije on je 16 odsto. Od 100% odsto na 16 odsto. I jednostavno strane investicije, radna mjesta, više poreza, više budžeta za Vladu, više novca, uključujući plate, obrazovanje, penzije i vraćanje dugova. Ja sam ubijeđen da nijesmo garantovali bezbjednost i stabilnost investitorima preko članstva u NATO, makro-ekonomski pokazatelji Bugarske bili bi kudikamo lošiji, poručio je predsjednik Bugarske.

Prema njegovom mišljenju, da su lideri EU donijeli suštinsku odluku, a ne "kako se radilo da se ide sa jednim spiskom od stotinu nekih uslova i okolnosti, mi ne bismo pretrpjeli taj neuspjeh koji smo vidjeli u Ukrajini krajem novembra mjeseca i što se dešava".

- Zaključak je: donesite konkretnu odluku, imajući u vidu da mi imamo istorijsku šansu. Istorijsku šansu ne samo za Crnu Goru, već za našu kuću, za naš dom, za Balkan, za Jugoistočnu Evropu. Drugi veoma jak argument – jedini dio Jadranskog primorja koja nije pokrivena NATO-om je upravo ovaj crnogorski dio. Dolje imamo Albaniju, koja je članica NATO-a, gore imamo Hrvatsku. Vrijedno je razmisliti o tome zar to nije strateški važno za NATO. I da ima potpunu kontrolu nad jadranskim dijelom. Jer, sa druge strane Bugarska i Rumunija garantuju stabilnosti na Crnom moru. Imam sastanke u Beču, u Berlinu, u Briselu, u Londonu, gdje ću apelovati i radiću na tome da se donese sada politički hrabra odluka koliko je moguće brže. To je važno i za NATO, jer NATO treba da pokaže svoju viziju da je sistem koji je otvoren za integracije, zaključio je predsjednik Bugarske.

Portal Analitika