Abiznis

SEKULIĆ: Internet skuplji u Crnoj Gori nego u zemljama regiona zbog nedostatka konkurencije

zoran
Agencija je obavezala Crnogorski Telekom da uvede troškovno i odvojeno računovodstvo kako bi stekla zakonske pretpostavke da nakon implementacije troškovnog računovodstva, može da odredi mjere neposredne kontrole maloprodajnih cijena interneta, kazao je Sekulić.

 SEKULIĆ: Internet skuplji u Crnoj Gori nego u zemljama regiona zbog nedostatka konkurencije
Portal AnalitikaIzvor

Izvršni direktor Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP) Zoran Sekulić, kazao je Portalu Analitika da su cijene internet usluga u Crnoj Gori nešto veće u odnosu na zemlje regiona -zbog nedostatka konkurencije.

- Agencija za elektronske komunikacije je prepoznala nedostatak konkurencije na tržištu elektronskih komunikacija, posebno po pitanju internet usluga. Iz tog razloga, EKIP je vršio analizu sedam relevantnih tržišta elektronskih komunikacija. Takođe, prepoznali smo da je potrebno izvršiti analizu internet servisa na maloprodajnom nivou. Analiza je utvrdila da je Telekom Crne Gore operator sa dominantnom pozicijom na tržištu Crne Gore, kazao je Sekulić.

Prema njegovim riječima, iz tog razloga- Agencija je obavezala Crnogorski Telekom da uvede troškovno i odvojeno računovodstvo.

- Time bi stekla zakonske pretpostavke da nakon implementacije troškovnog računovodstva može da odredi mjere neposredne kontrole maloprodajnih cijena interneta, objasnio je Sekulić.

On je rekao da je Agencija uradila sve da kontroliše cijene interneta koje su nešto veće nego u zemljama regiona.

- Mi se nadamo da su stvoreni uslovi za konkurenciju na tržištu interneta, ali zbog evidentne recesije na tom tržištu nije došlo do novih ulaganja i samim tim nove konkurencije u ovoj oblasti, zaključio je Sekulić. Dnevne novine su prije dva dana objavile da je internet u Crnoj Gori najskuplji u poređenju sa zemljama regiona.

Tako je u Crnoj Gori najjeftiniji ADSL paket koji nudi Telekom je "Basic" sa brzinom do jednog megabita u sekundi (Mb/s) i ograničenim protokom od jednog gigabajta. Cijena tog paketa je 14,23 eura.

Zatim slijedi "Fl@t 2" sa brzinom do dva megabita u sekundi i neograničenim protokom, a mjesečno za korišćenje tog paketa korisnik mora izdvojiti 20,33 eura.

Nešto jači "Fl@t 5", mjesečno košta 25,42 eura, a korisnicima je na raspolaganju brzina do pet Mb/s i neograničen protok.

Najskuplji je intenet paket "Flat 7" za koji mjesečno treba izdvojiti 45,76 eura, a za uzvrat se dobija brzina do sedam mb po sekundi i neograničen protok.

Kablovski intenet je najpovoljniji. M-kabl nudi paket od dva mb po sekundi po cijeni od 10,12 eura, do četiri mb 13,95, do osam mb 17,24 i do 16 mb 30,46 eura. Međutim, u odnosu na Telekom, M-kabl nije zastupljen u svim crnogorskim gradovima.

Sa druge strane, hrvatski Telekom u odnosu na crnogorski nudi duplo niže cijene za iste brzine interneta.

U Hrvatskoj cijena internet paketa sa brzinom od dva do četiri megabita po sekundi i neograničenim protokom iznosi 80,94 kune (10,5 eura). Dvostruko jači paket sa brzinom od pet do 10 Mb/s košta 14,5 eura, a najjači paket brzine od 14 do 20 Mb/s Hrvati plaćaju 24 eura. Pored Telekoma u Hrvatskom postoji i veliki broj drugih kompanija koje nude usluge korišćenja interneta, ali su cijene uglavnom iste.

U Srbiji je situacija slična. Kompanija "Open Telekom" iz Srbije, za korišćenje interneta do pet Mb/s po sekundi nudi cijenu od 13 eura, do 10 Mb/s 16 eura, do 20 Mb/s 24 eura, do 30 Mb/s 31 euro i do 50 Mb/s 69 eura mjesečno. Pored pomenutih paketa korisnicima interneta u Srbiji ponuđen je i niz drugih sa cijenama dosta nižim od pomenutih.

Osim toga, u toku su akcije, pa novi korisnici ADSL paketa mogu godinu da koriste internet po veoma povoljnim cijenama. Primjera radi, cijena paketa do četiri Mb/s po sekundi je 11,5 eura, a do 20 Mb/s 18,5 eura.

P.ZEČEVIĆ

Portal Analitika