Naime, iz DF-a su poručili da je inicijativa zbunjujuća i neprihvatljiva jer bi, ukoliko bi bilo izglasno nepovjerenje to dovelo do novih parlamentarnih izbora po starim zakonima, na kojima bi Demokratska partija socijalista po riječim Gorana Danilovića „lako dobila opoziciju“.
Poslanik SNP-a Velizar Kaluđerović tvrdi da njihova „inicijativa nema nikakve veze sa rješenjima iz zakona“.
„Kolege iz DF-a su potpuno su promašile temu ocjenom da smjena Vlade po automatizmu znači raspisivanje prijevremenih izbora i njihovo održavanje po starim zakonima. Upravo je izglasavanje nepovjerenja Vladi najveća garancija da bi se naredni izbori održali u elementarno demokrastkom ambijentu i po novim zakonima“, objašnjava poslanik SNP-a.
Kaluđerović dodaje da je „logično je da će ona parlamentarna većina koja izglasa nepovjerenje Vladi naći načina da usaglasi rješenja u novom zakonu“.
„Svi u opoziciji, a nadam se još neki, priželjkujemo takav scenario“, rekao je on i dodao da to nije jedini razlog što će SNP podnijeti inicijativu za nepovjerenje Vladi.
„Naš dodatni argument da se založimo da ova procedura ide u Skupštinu je i čikanje predsjednika parlamenta Ranka Krivokapića aktuelnom premijeru Đukanoviću da dođe u Skupštinu da vidi ima li mu Vlada povjerenje. Da ne bi oni ostali na navodnom zatezanju političkog konopca mi ćemo podnijeti inicijativu pa da vidimo“, objašnjava Kaluđerović.
Kako prenosi radio Antena M za premijera Mila Đukanovića glasanje o povjerenju nije u fokusu Vlade. Regularno održavanje lokalnih izbora kao i ispunjavanje obaveza u susret NATO samitu za Đukanovića su prioriteti, a ako inicijative i bude kaže da će se sa zadovoljstvom sa njom suočiti.
„Vlada je izabrana zahvaljujući nivou podrške biračke javnosti DPS-u i njenim koalicionim partnerima ali kad god se stvori neka druga parlamentarna većina moguće je izglasati nepovjerenje. Nemam nikakav problem da poštujem ono što su standardi parlamentarne demokratije. Ne zebem od profesionalne preorjentacije bilo da se to dogodi mojom voljom ili voljom parlamentarne većine“, rekao je premijer Vlade.
Prema Ustavu inicijativu za nepovjerenje Vladi mora da pokrene najmanje 27 poslanika. To znači da bi iza takve inicijative, uz devet poslanika SNP, moralo da stane i sedam poslanika Pozitivne i bar 11 od dvadeset poslanika DF.
Izvor: antenam.net; foto: rtcg.me