Pažin je kazao da je broj podnešenih predstavki u 2013- oj godini veći nego prethodnih godina.
– Možda je veliki broj predstavki izraz povjerenja koji građani Crne Gore izražavaju u evropske institucije. Sa druge strane, veliki broj predstavki može značiti upozorenje crnogorskim institucijama da ulože dodatni napor u prevenciji kršenja ljudskih prava i sloboda - istakao je Pažin.
On je kazao da su sudu u Strazburu do kraja 2013. godine dostavljene 1062. predstavke.
– Evropski sud za ljudska prava je donio 700 odluka, dok je 671 predstavka odbijena kao neprihvatljiva. U 19 slučajeva utvrđena je povreda makar jednog konvencijskog prava.- rekao je Pažin.
On je posebno naglasio da Vlada vjeruje da je posebnu pažnju potrebno posvetiti predstavkama u kojima je utvrđena povreda nekog konvencijskog prava, jer te presude ukazuju na potencijalne slabosti unutar pravnog sistema.
– Mi vjerujemo da ove presude nisu protiv Crne Gore, već da idu u korist građana i same države i omogućavaju nam da uočimo slabosti unutar pravnog sistema, kako bi smo unaprijedili sistem i ojačali pravnu sigurnost - kazao je zastupnik Vlade pred Evropskim sudom.
Prema izvještaju, građani Crne Gore najčešće ukazuju na povredu različitih aspekata prava na pravično suđenje. Takođe, ukazuju na povredu prava na slobodu i sigurnost ličnosti, slobodu izražavanja i medijske slobode.
Pažin je posebno istakao da je Evropski sud za ljudska prava zazuzeo stav da ni u jednom dostavljenom slučaju nije bilo diskriminacije od bilo kog organa vlasti u odnosu na bilo kog pojedinca u Crnoj Gori. – To je trend koji ohrabruje i nadam se da će se tako i nastaviti- zaključio je Pažin.