Prema njegovim riječima, Slobodan Milošević je planirao rat i on nije prihvatao nikakav politički dogovor.
Iako dio javnosti u BiH i danas vjeruje da se pakao, kakav je pogodio BiH, mogao izbjeći te da i tadašnje vodstvo BiH snosi dio odgovornostim Mesić smatra da je sukob već bio isplaniran.
"Jasno je bilo da Jugoslavija u modelu, kojeg je Tito ostavio, bez Tita nije mogla opstati. Jugoslavija je imala tri integrativna faktora: Tito, Partija (Savez komunista Jugoslavije, op.a.) i Armija (Jugoslovenska narodna armija). Tito je umro, Partija se raspala, a Armija je tražila sponzora. Milošević je nudio - 'svi Srbi u jednoj državi'. To je značilo da se u tu tzv. veliku Srbiju trebaju uključiti dijelovi Hrvatske, koji su većinom naseljeni Srbima i, jasno, kako je Bora Jović rekao, 63 posto Bosne i Hercegovine. Dakle, to je bilo u planu", istakao je Mesić u razgovoru za Klix.ba.
Dodao je da su tadašnji članovi Predsjedništva Jugoslavije, među kojima je bio i on, išli po cijeloj zemlji i sastajali se tražeći novi model.
"Moj prijedlog je bio novi model, jedna oročena konfederacija za tri do pet godina te da se kaže koji će poslovi biti u konfederaciji, a koji poslovi prelaze na novostvorene države. Novostvorene države su konstitutivni elementi Federacije koji proglašavaju istim danom samostalnost i isti dan se potpisuje konfederalni sporazum. Nakon tri do pet godina vidimo: ako stvar ide - dobro, ako ne, svako svojim putem. Bez rata, dakle. Međutim, to Milošević nije prihvatio. On je sve preduzimao da prevari svijet, da kaže da se bori za Jugoslaviju, a Srbe je varao da će svi živjeti u jednoj državi. On je u to bio uvjeren. Zato je išao u agresiju."
Istakao je da je rat bio neizbježan s obzirom na to da je Milošević insistirao na ratnom rješenju.
Nove igre u vezi sa BiH
Nakon talasa februarskih protesta u Bosni i Hercegovini koji su, nažalost, kulminirali i nasiljem, još jače se u regiji i Evropskoj uniji (EU) nametnulo pitanje budućnosti BiH. Mesić smatra da se BiH, kakva je danas, ne može pridružiti Evropskoj uniji.
"Dejton je imao jedinu korist, a to je da je zaustavio rat. Međutim, arhitekti Dejtonskog sporazuma nisu stvorili funkcionalnu državu BiH, nego hibrid koji ne može funkcionisati. Ovakva BiH se ne može uključiti u evropski krug zemalja jer nije funkcionalno uređena. Da bi se to postiglo potreban je novi Dejton. Nije slučajno da su se građani digli i napali vlast i sistem koji je proizveo ne znam koliko stotina ministara, koji je proizveo tolike nivoe vlasti, a uništio proizvodnju. Treba prekomponirati Bosnu i Hercegovinu", kazao je bivši predsjednik susjedne Hrvatske.
Šta je rješenje?
Mesić vjeruje da BiH može izaći iz krize i začaranog kruga u kojem se sada nalazi ukoliko dođe do prekomponovanja, a i sam ima rješenje koje može ponuditi bh. političarima.
"Ja ću izaći s jednim prijedlogom! Privatno, kao čovjek koji se uvijek zalagao za Bosnu i Hercegovinu, pa ću vidjeti koliko će to imati odjeka. Bosna i Hercegovina se mora prekomponovati jer ne može se jedan entitet vladati kao država i još ne priznati tu državu", kazao je Mesić te dodao:
"Smatram da je moguće BiH prekomponovati tako da svaka ta jedinica, regija, kako se zvala, ne bude nacionalno obojena. Ne bih je htio samo nacionalno obojiti. Ja bih predložio da se stvore takve jedinice koje će sve biti višenacionalne. Neke s većinski jednim stanovništvom jedne nacije, druge sa većinski drugim, ali da je svaki građanin u BiH u državnom smislu bude izjednačen. Dakle, da pripadnost jednoj regiji ne znači da su drugi sa manjim pravima."
Napomenuo je da će o svom prijedlogu informisati međunarodne faktore, a prije svega da će svoj prijedlog ponuditi građanima Bosne i Hercegovine.