Komentarišući rezultate ankete Portala RTCG, prema kojima se više od 63 odsto posjetilaca protivi predlogu da se manjinama dozvoli upotreba nacionalnih simbola u parlamentu, Nurković je rekao da je to pokazatelj da nemamo demokratskog kapaciteta.
"Moguće da je to stav javnosti da još nemamo demokratskog kapaciteta da shvatimo i prihvatimo različitost i potrebu manjina da se identifikuju sa simbolima", kazao je Nurković za Portal javnog servisa.
On je rekao da Bošnjaci u Crnoj Gori neće dizati revoluciju ako se ne prihvati njihova inicijativa. Na pitanje očekuje li podršku poslanika inicijativi, Nurković je rekao: "Ne vidim opravdan razlog da se ne prihvati naš zahtjev. Normalno je da se uz državni simbol drži i nacionalno obilježje u našim kancelarijama".
Podršku inicijativi BS-a ranije je uputio funkcioner SDP-a Džavid Šabović, koji je rekao da je amandman BS-a apsolutno legitiman. On je za Portal RTCG rekao kako prema njegovom mišljenju crnogorska zastava ne oslikava građanski karakter države i da su na njoj neophodne izmjene.
„I ne samo njihova zastava, već svaka nacionalna zajednica u Crnoj Gori ima pravo da ističe svoje simbole. BS traži da ističe simbole u svom poslaničkom klubu, a ne na zgradi Skupštine. Zakon je ranije regulisao da u opštinama u kojima su manjinski narodi većina mogu da pored državne ističu u svoju zastavu, što je i urađeno u Plavu, i podržaću amandman BS-a“, saopštio je on.
Prema riječima Šabovića, aktuelni državni simboli u trenutnoj formi ne mogu da opstanu, jer ne iskazuju realnost u građanskoj državi.
„I ranije sam pominjao da bi crnogorska zastava bila moja i da bi je nosio na svadbama svojih sinova, mora da pretrpi izvjesne promjene. Vlast je ostala gluva na te zahtjeve, iako sam njen dio, očigledno ne dozvoljava dijalog unutar svojih redova a ponekad prihvati i predlog opozicije, što je potpuno legitimno. Državne simbole Crne Gore neću doživljavati kao svoje dok ne pretrpe izmjene“, poručio je Šabović.
tekst i foto: rtcg.me