- Zadužuje se Koordinacioni tim za praćenje realizacije Programa da do 1. maja 2014. godine pripremi i Vladi dostavi na razmatranje i usvajanje prijedlog novog modela stručnog osposobljavanja, koji će pratiti predlog zakona o izmjenama i dopuna Zakona o stručnom osposobljavanju lica sa stečenim visokim obrazovanjem,a koji će između ostalog sadržati mjere za podsticaj većeg zapošljavanja visokoškolaca nakon obavljenog stručnog osposobljavanja i smanjivanje regionalnih razlika u ponudi i tražnji za visokoškolcima, navodi se u Informaciji koju je Vlada usvojila na prošloj sjednici.
Vlada je zaključila da pored predstavnika Generalnog sekretarijata Vlade, Ministarstva prosvjete, Ministarstva za informaciono društvo i telekomunikacije, Uprave za kadrove i Zavoda za zapošljavanje Crne Gore u Koordinacionom timu za praćenje programa realizacije stručnog osposobljavanja bude i predstavnik Ministarstva rada i socijalnog staranja, Arijana Nikolić, generalna direktorica u ovom ministarstvu.
Izazovi programa stručnog osposobljavanja: Koordinacioni tim će pripremiti novi model stručnog osposobljavanja imajući u vidu izazove sa kojim se program suočio tokom dvije godine trajanja.
U pitanju su odustajanje jednog broja poslodavaca od Programa nakon dodjeljivanja korisnika, velika regionalna disproporcija izmedju ponude i tražnje, mogućnost podsticanja neaktivacije visokoškolaca da sami traže poslodavca, ali i nezadovoljstvo korisnika sa poslodavcima koje su sami birali. Pored toga, pojavio se veliki broj rješenja o priznavanju inostranih obrazovnih isprava stečenih na ustanovama visokog obrazovanja u zemljama u okruženju.
- Insistiranje poslodavaca da (uprkos brojnim objašnjenjima) oni izvrše izbor korisnika, ne poštujući da je presudni kriterijum za izbor korisnika prosječna ocjena stečena tokom osnovnih studija, često velika očekivanja od strane visokoškolaca i nerealni zahtjevi, ne postojanje kaznenih odredbi za neodgovorno ponašanje poslodavaca i korisnika, naročito u fazama prije početka stručnog osposobljavanja, potreba za boljom bazom podataka o broju i licima koja su završila pripravnički status u Crnoj Gori, potreba jasnog definisanja upisne politike, u skladu sa potrebama tržišta rada i bolja statistika o nezaposlenima i jačanje karijernog usmjeravanja, taksativno se nabrajaju izazovi i potencira potreba za izmjena i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, kako bi se definisala obavezna praksa tokom studija, sa ciljem da lica sa stečenim visokim obrazovanjem po završetku studija posjeduju adekvatna prakitčna znanja neophodna za samostalno obavljanje posla.
Kao poseban problem navodi se nedovoljno usklađen broj upisanih studenata na određenim studijskim programima sa potrebama tržišta rada i nedostatak programa za razvoj preduzetništva i stimulativnih mjera za mlade u biznisu. Vrijednost drugog po redu stručnog osposobljavanja visokoškolaca je devet miliona eura i njime nije predviđena uplata obaveznih poreza i doprinosa za zdravstveno i socijalno osiguranje.
P.Z.