Šef poslaničkog kluba Socijalističke narodne partije Aleksandar Damjanović ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika da Socijalistička narodna partija neće odustati od inicijative o glasanju nepovjrenja Vladi, bez obzira na to što je ideja SNP-a već odbačena od strane Demokratskog fronta i Pozitivne Crne Gore. Damjanović je najavio da će ta inicijativa uskoro biti dostavljena poslaničkim klubovima u parlamentu i da će se onda vidjeti - ko iz opozicije stvarno stoji iza Vlade.
- Izborni zakon je svakako važan, ali su kolege iz ostatka opozicije zaboravile da pad Vlade ne znači nužno nove izbore, već možda i stvaranje tehničke Vlade, koja bi omogućila fer i demokratske uslove za nove izbore i sprovela set izbornih zakona za koje vjerujem da će biti donešeni, kazao je Damjanović za Portal Analitika.
Da bi inicijativa o nepovjerenju Vladi došla na dnevni red plenuma potrebno je da je podrže posvojim potpisima 27 poslanika u Skupštini.
Šef poslaničkog kluba SNP-a smatra da Socijaldemokratska partija glasanjem za Zakon o zaštiti interesa u KAP-u i za Zakon o finasiranju političkih partija nije postala dio nove parlamentarne većine, iako postoje takva tumačenja u javnosti.
- Ne mislim da je stvorena nova parlamentarna većina, već imamo parlamentarnu većinu koju čine DPS-SDP-BS-LP i predstavnici manjinskih naroda, sa četrdeset i pet poslanika, na jednoj strani, i glasanje po savjesti za par zakona, koje ne možemo tumačiti kao prekomponovanje skupštinske većine, kaže Damjanović.
ANALITIKA: Inicijativa Socijalističke narodne partije o glasanju nepovjerenja Vladi dočekana je nekako „na nož“ od ostaka opozicije. Kako tumačite njihovo obrazloženje da je u ovom trenutku ipak prioritet krovni izborni zakon?
DAMJANOVIĆ: Prioritet u Crnoj Gori su političke promjene, kako bi se zaustavilo urušavanje životnog standarda većine građana, i kako bi u Crnoj Gori mladi počeli da se zapošljavaju, a crnogorska privreda krenula putem oporavka. Zato čudi „an blok“ odbijanje inicijative SNP, koja uzgred još uvijek nije ni dostavljena ostalim poslaničkim klubovima, sa obrazloženjem da „Vlada može da padne“ i da je prioritet izborni zakon. Izborni zakon je svakako važan, ali su kolege iz ostatka opozicije zaboravile da pad Vlade ne znači nužno nove izbore, već možda i stvaranje tehničke Vlade, koja bi omogućila fer i demokratske uslove za nove izbore i sprovela set izbornih zakona za koje vjerujem da će biti donešeni. No, da se dalje ne bavim odgovorom koji je SNP dobila, jer su građani mogli da sagledaju argumente i najbolje je da oni daju svoj sud o inicijativi, odnosno njenom neprihvatanju.
ANALITIKA: Da li je neuobičajeno da veći dio opozicije ne želi da ide na glasanje o nepovjerenju bez obzira na veoma zategnute odnose, ozbiljnu krizu u vladajućoj koaliciji?
DAMJANOVIĆ: Rekao sam da je najbolje da građani sude o razlozima neprihvatanja SNP-ove inicijative za izglasavanje nepovjerenja Vladi, koja na drugoj strani, ako je sigurna u svoj dobar rad može i sama staviti sebe na provjeru i postaviti pitanje glasanja o povjerenju. Ne bih isključio ni tu mogućnost.
ANALITIKA: Bez obzira na to što je predsjednik SDP-a najavio da neće biti glasanja o nepovjerenju…
DAMJANOVIĆ: Da…
ANALITIKA: Kako gledate na optužbe iz DF-a da ovakva inicijativa u stvari ide na ruku premijeru Milu Đukanoviću jer bi eventualni vanredni parlamentarni izbori bili održani po starom izbornom zakonodavstvu?
DAMJANOVIĆ: Da eventualni pad Vlade, usljed glasanja o njenom nepovjerenju, može ići na ruku predsjedniku te iste Vlade - što je „poenta“ pojedinih opozicionih poslanika - veoma je čudna konstrukcija, pa bi najbolje bilo da o istoj pitate njene tvorce.
ANALITIKA: Znači SNP neće odustati od te inicijative…
ANALITIKA: Inicijativa će vrlo brzo biti ponuđena ostalim poslaničkim klubovima na potpisivanje. Mi nećemo odustati od inicijative i tačno će se pokazati ko neće da dovede Vladu u škripac, odnosno - ko stoji iza Vlade!
ANALITIKA: Da li je po vama moguće da se do 24. marta ili 25. marta, do kada je predsjednik Vujanović prolongirao raspisivanje lokalnih izbora, postigne dogovor o novom izbornom zakonu?
DAMJANOVIĆ: Računam da postoji dovoljno svijesti o potrebi usvajanja, ali i primjene seta izbornog zakonodavstva, i da će oni od kojih to presudno zavisi, bez kojih nema dvotrećinske podrške zakonu - a to je vladajuća DPS - u razgovorima sa onima koji su javno ponudili rješenje za problematični model lokalne afirmativne akcije postići kompromis i obezbijediti podršku predlogu zakona, prije nego što istekne krajnji rok da predsjednik Vujanović raspiše lokalne izbore.
ANALITIKA: SDP je glasanjem za zakon o finasiranju političkih partija, kao i prije toga za Zakon o zaštiti državnih interesa u KAP-u prema tumačenju pojedinih opozicionih partija i političkih analitičara suštinski postala dio nove parlamentarne većine…
DAMJANOVIĆ: Glasanje SDP-a oko ta dva zakona smatram odgovornim činom i potvrdom da nije važno ko sa kime glasa već - kakav je kvalitet onoga o čemu se glasa, ko god bio predlagač. Dakle, nikada mi u SNP-u nismo imali problem da podržimo ona rješenja za koja smo bili uvjereni da će donijeti boljitak građanima, privredi ili jačanju institucija, kao što smo očekivali da, prije svega, parlamentarna većina, podrži i naše slične predloge, što se nije baš često dešavalo.
Ne mislim da je stvorena nova parlamentarna većina, već imamo parlamentarnu većinu koju čine DPS-SDP-BS-LP i predstavnici manjinskih naroda, sa četrdeset i pet poslanika, na jednoj strani, i glasanje po savjesti za par zakona, koje ne možemo tumačiti kao prekomponovanje skupštinske većine.
ANALITIKA: Kako gledate na bojkot Skupštine od strane DF-a?
DAMJANOVIĆ: Oko napuštanja Skupštine svoj stav su dali oni koji su to učinili. Lično, nadam se da će Skupština ubrzo u punom kapacitetu donositi veoma važne odluke, kakva je recimo odluka o kupovini KAP-a u stečaju, ili sistemski zakon o budžetu. Zaista bi se teško moglo objasniti građanima da zbog nečijeg privremenog odsustva iz Skupštine, ista donese neke odluke koje bi mogle biti problematične i štetile bi interesima građana.
ANALITIKA: Da li je po vama primjenjiv taj zakon i kako gledate na funkciju vašeg Odbora u primjeni tog zakona?
DAMJANOVIĆ: Izmjene i dopune Zakona o finansiranju političkih partija je donijela Skupština, predsjednik Vujanović je potpisao taj zakon, što smatram odgovornim potezom i očekujem da se isti objavi u Sužbenom listu, stupi na snagu i počne da se primjenjuje. Što se tiče nadzorne uloge Odbora za ekonomiju, finansije i budžet nad tim, sada veoma izmijenjenim zakonom, koji je i do sada bio pod ingerencijom Odbora, očekujem da kredibilan sastav članova Odbora, naročito iz reda onih partija koje su u Skupštini podržali zakon, obezbijedi njegovo puno poštovanje i primjenu. Lično ću, u domenu svojih nadležnosti, stvoriti pune pretpostavke kako bi se sve što zakonom pripada Odboru sprovelo do kraja i neću dozvoliti pokušaj bilo kakve zloupotrebe zakona ili pozicije Odbora u tom poslu. Očekujem podršku svih članova Odbora i najveći stepen angažmana, čak i kod onih članova koji gotovo uvijek u raspravama daju prednost politici, a ne struci.
ANALITIKA: Kakva je po Vama sudbina KAP-a, imajući u vidu nejasnoće oko primjene zakona o zaštiti državnih interesa, odnosno inicijative koja se nalazi pred Ustavnim sudom?
DAMJANOVIĆ: Stečajni upravnik je donio odluku po osnovu oglasa za prodaju imovine KAP-a, a shodno Zakonu o stečaju i Zakonu o zaštiti državnih interesa u rudarsko – metalurškom sektoru, očekujem da istu odmah pošalje Skupštini Crne Gore na saglasnost, shodno važećem Zakonu. Znam da će predsjednik Skupštine uvrstiti Odluku po hitnom postupku u dnevni red sjednice redovnog zasijedanja, koje je počelo 1.marta, i da neće dozvoliti da protok vremena nekome posluži za nastavak pritisaka na sudske instance koje treba da se izjasne oko ustavnosti Zakona. Više puta sam rekao da Ustavni sud, shodno Ustavu, cijeni saglasnost Ustava i zakona, a da se nikada nije, bar do sada, izjašnjavao oko pojedinih neusaglašenosti između zakona, kojih je „
Na kraju, ne treba niko da se boji otvorene i javne rasprave u Skupštini oko predloga odluke stečajnog upravnika, a uvjeren sam da će, kakvu god odluku donese Skupština, Vlada i stečajni upravnik istu poštovati, jer bi sve mimo toga bilo teško kršenje propisa i guranje Crne Gore u pravni haos.
ANALITIKA: Šta očekujete od izbora u Beranama gdje nastupate u koaliciji sa DF-om?
DAMJANOVIĆ: Izbore u Beranama zaista smatram prekretnicom za tu opštinu, i očekujem da građani Berana kazne dosadašnju veoma lošu vlast i svoje povjerenje poklone koaliciji koju predvodi Socijalistička narodna partija Crne Gore na čelu sa nosiocem koalicione liste, mojim partijskim kolegom, poslanikom Dragoslavom Šćekićem.
Čista pobjeda opozicione koalicije je jedini garant promjena u Beranama i stvaranja šansi za oporavak beranske privrede, valorizaciju nespornih potencijala koje ima Berane, zapošljavanje mladih Beranaca, i sigurniju perspektivu opštine. Zbog svega onog što smo radili u prethodnom periodu kao najjača opoziciona partija u Beranama, zbog sjajnog angažmana naših odbornika koji su ukazivali na sve promašaje aktuelne vlasti, nudili prava rješenja i štitili interese građana, zbog angažmana mladih ljudi u kampanji, koje odavno nije bilo na ovako velikom nivou, zbog programa koji nudimo i zbog nade za Berane očekujem ubjedljivu pobjedu koalicije SNP-DF-Slobodni građani Berana i prelazak dosadašnje opozicione DPS-SDP vlasti u opoziciju.
Nenad ZEČEVIĆ