Društvo

Krivična prijava zbog oštećenja ograde Vlaške crkve

0603crkva1
G
lavni inspektor Uprave za zaštitu kulturnih dobara Gano Đokić podnio je krivičnu prijavu Osnovnom državnom tužiocu na Cetinju protiv N.N. lica zbog oštećenja ograde oko Vlaške crkve. "Riječ je o izuzetno vrijednom i zaštićenom kulturnom dobru, oko crkvene porte oštećena je ograda u dužini od oko 2 metra. Policija ne zna ko je oštetio ogradu oko značajnog istorijskog spomenika i zato je krivična prijava podnesena protiv N.N. lica", kazao je Đokić za Portal Analitika.

Krivična prijava zbog oštećenja ograde Vlaške crkve
Portal AnalitikaIzvor

Ograda oko porte Vlaške crkve postavljena je 1897. godine, a napravljena je od 1544 cijevi pušaka zaplijenjenih od Turaka u bitkama na Grahovcu (1858), Vučijem dolu i Fundini (1876-78). Ograda je restaurirana 2008. i 2009. godine pod stručnim nadzorom tadašnjeg Zavoda za zaštitu spomenika kulture na Cetinju.

Vlaška crkva je najstarija sakralna građavina koja se pominje na Cetinju. Posvećena je rođenju Bogorodice i u sadašnjem obliku datira iz 1864. godine. Međutim, postojeća crkva je nastala na mjestu starije koja se pominje još 1450. godine.

0603crkva3

Vlašku crkvu su podigli stočari Vlasi, koji su u Podlovćenskom docu-Cetinjskom polju imali svoje katune, a najvjerovatnije i stalna staništa prije podizanja dvora i manastira Crnojevića.

Prvobitna crkva bila je sagrađena od ‘’plota i kočeva’’, opletena prućem oblijepljenim blatom, a potom je u tri navrata prepravljana, da bi konačan izgled dobila 1864.godine.

0603crkvavlaska3

Na osnovu venecijanskog novčića iz XV vijeka, nađenog u temelju apside manjeg sakralnog objekta, otkrivenog ispod poda današnje Vlaške crkve, može se zaključiti da je jedna od obnova izvedena u XV vijeku.

1864. godine crkva je iz osnova sazidana i proširena u odnosu na prvobitnu građevinu. Tom prilikom su u temeljne zidove objekta ugrađeni stećci koji su se nalazili u neposrednoj blizini crkve. Od 150 stećaka, sačuvana su samo dva na ulazu u crkveno dvorište. Narodno predanje veže ih za grobove osnivača hrama Ivana Borojeva i njegove žene, a druga legenda za čuvenog hajdučkog harambašu Baja Pivljanina.

Istraživačkim radovima je ustanovljeno da je crkva u jednom periodu bila živopisana, o čemu svjedoče pronađeni ostaci fresko maltera.

U crkvi su se vjenčali knjaz Nikola i knjaginja Milena 1860. godine.

Portal Analitika