-Vlada je zaključila da je neophodno angažovati pravnog savjetnika radi što uspješnijeg vođenja arbitražnih postupaka i u vezi sa tim na 43. sjednici Vlade koja je održana 14. novembra 2013. godine donijela zaključak kojim je zadužila Ministarstvo ekonomije da, u saradnji s Ministarstvom finansija i Savjetom za privatizaciju i kapitalne projekte, u skladu sa zakonom definiše model angažovanja i finansiranja pravnog konsultanta za poslove arbitražnog postupka protiv Crne Gore koji su pokrenula privredna društva “MNSS” i “Recupero Credito Acciaio”- navedeno je u informaciji.
Kako se dodaje, na osnovu mišljenja Uprave za javne nabavke, Vlada je na sjednici 20. februara ove godine donijela zaključak da su državni organi i Savjet za privatizaciju i kapitalne projekte izuzeti od primjene Zakona o javnim nabavkama u vezi sa angažovanjem pravnih savjetnika u postupku arbitraže, sprovođenja postupka privatizacije i izdavanja u dugoročni zakup državnog zemljišta.
-U skladu sa navedenim, a primjenujući principe transparentnosti, konkurentnosti i jednakosti u postupku odabira savjetnika, predloženo je angažovanje pravnog savjetnika “Schönherr Rechtsanwälte GmbH Tuchlauben (Beč, Austrija), koji će između ostalog obavljati sljedeće poslove- pravnu analizu slučaja, odnosno pregled i pravnu analizu dokumentacije u vezi sa arbitražnim postupcima, izrade nacrta i podnošenje podnesaka za potrebe vođenja arbitražnih postupaka, kao i izrade podnesaka u vezi sa imenovanjem arbitara, odnosno sa formiranjem tribunala u arbitražnim postupcima u slučaju da se potreba za tim pojavi- ističe se u informaciji.
Pravni savjetnik će se konsultovato sa klijentom i drugim savjetnicima klijenta u vezi sa pitanjima od značaja za vođenje arbitražnih postupaka. Takođe, zastupaće klijenta na ročištima u okviru arbitražnih postupaka, ukoliko ih bude.
-Naknade za usluge pružene od strane Schönherr-a po ovom ugovoru biće određene posebnim prilozima, za svaku fazu arbitražnih postupaka, uz prethodnu saglasnost klijenta (Savjeta za privatizaciju i kapitalne projekte)- zaključuje se u informaciji.
Odštetni zahtjevi tužilaca, zbog kojih se i vode arbitražni sporovi, “teški” su 100 miliona eura (CEAK) i 72 miliona eura (MNSS i Recupero). Arbitražni postupak po tužbi CEAK-a još nije počeo, dok je postupak po tužbi bivših vlasnika Željezare počeo 17. maja prošle godine pred Arbitražnim sudom u Parizu.