Predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost Nada Drobnjak poručila je da je ravnopravnost žena i muškaraca nedovojivi dio korpusa ljudskih prava i da predstavlja ključni element u reformskim procesima i podrazumijeva unaprijeđenje položaja žena u svim oblastima privatnog i javnog života.
- U Crnoj Gori je u proteklom periodu dosta urađeno na zaokruživanju zakonodavnog okvira koji garantuje jednake šanse i mogućnosti za oba pola, međutim, u praksi se još srijećemo sa tradicionalnim shvatanjem pozicije i uloge žene u porodici i društvu, kazala je ona.

Kako je navela, urađeno je dosta i na podsticanju ženskog preduzetništva, iniciranju aktivnosti u cilju unaprijeđenja položaja žena na selu, unaprijeđenju položaja žena iz romske i egipćanske populacije, kao i na osnaživanju učešća muškaraca u porodičnim obavezama.
- No, mora se još puno raditi na adekvatnoj primjeni usvojenih zakonskih normi, poručila je Drobnjak.

- Kad se kaže 8. mart, prvo se pomisli na tone cvijeća koje se tog dana poklanjaju, pa su mnoge žene zaboravile izvorne razloge i vrijednosti proslave tog dana. Osmi mart nije datum kad muškarci treba da poklone cvijet ženama kao polu, već i žene ženama treba da poklone cvijet, kao simboličan čin podržavanja dugotrajne, teške i i dalje nezavršene borbe za ravnopravnost žena, rekla je Drobnjak.

- Sve dok se ne postigne ravnopravnost žena i omogući razvoj njihovih potencijala, biće nemoguće riješiti najveće društvene, ekonomske i političke probleme, jer, kao što se kaže u poruci UN, ravnopravnost za žene je napredak za sve, poručila je Drobnjak.

On je podsjetio da ženski parlament jednom godišnje, povodom 8. marta, organizuje Odbor za rodnu ravnopravnost u cilju promocije ženskih ljudskih prava u Crnoj Gori.
Šturanović je naveo da se slaveći 8. mart slave dostignuća žena kao podsjećanje na one koje su revolucionarnim putem izborile prava koja se danas slave, poput prava na obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, dostojanstven život.
- Opredjeljujući se za put evropskih i evroatlantskih integracija, kao okvir za ukupan demokratski i ekonomski razvoj države, Crna Gora preduzima neophodne mjere kako bi se postigla ravnopravnost u društvu i time ostvario politički, ekonomsk i kulturni i socijalni razvoj, rekao je Šturanović.

- Postoje i dalje žrtve seksualnog i porodičnog nasilja, žene u prosjeku primaju niže plate u prosjeku od muškaraca i susreću se sa diskriminaciji na radnom mejstu, rekao je Šturanović.

On je rekao da će Skupština pružati punu podršku Odboru za rodnu ravnopravnost i drugim tijelima i posvetiti pažnju nadzoru aktivnosti organa institucijau njihovoj zaštiti.

Izvor: MINA; foto: Ivana Božović