Iako su Sjedinjene Američke Države jedno od najbogatijih društava u istoriji čovječanstva, one i dalje uveliko zaostaju za drugim razvijenim zemljama kada su u pitanju brojni važni pokazatelji ljudskog razvoja – ključni faktori poput načina na koji se obrazuju djeca, kako se državaju odnosi prema zatvorenicima, kako brine o bolesnima...
U pojedinim slučajevima SAD se nalaze u totalnom ponoru, znatno ispod pojedinih zemalja na koje se sa prezirom gleda jer pripadaju „trećem svijetu“, piše Šon Mekelvi za "Roling stoun".
1. Zakonodavstvo
Pravosudni sistem u Americi sasvim siguno ima svojh mana, kao i sistemi u drugim zemljama, ali malo ko shvata koliko je zapravo loš u poređenju sa pravosuđima u ostatku svijeta. Međunarodni centar za ispitivanje zatvora procjenjuje da u zatvoru završi 716 osoba na 100.000 građana svih godina. Ovo je znatno gore od Rusije (484 zatvorenika), Kine (121 zatvorenik) i Irana (284 zatvorenika).
Jedina zemlja koja zatvara više osoba jeste Sjeverna Koreja.
Više od dva i po miliona američke djece ima jednog roditelja iza rešetaka. Nevjerovatnih 60 odsto zatvorenika služi kaznu zbog nenasilnog krivičnog djela, a mnogi su u zatvorima zbog djela povezanih sa drogom.
2. Nasilje izazvano oružjem
Amerika je na prvom mjestu u razvijenom svijetu po broju ubistava vatrenim oružjem, a razlika je ogromna. Sudeći po podacima Ujedinjenih nacija, SAD imaju 20 puta više ubistava vatrenim oružjem u poređenju sa prosjekom razvijenih zemalja.
Stopa ubistava je toliko velika da je skoro dvaput veća od one u Iraku, a više od polovine najsmrtonosnijih masovnih pucnjava u posljednjih 50 godina u svijetu zabilježeno je u SAD, gdje čak 73 odsto ubica do svog oružja dolazi legalnim putem.
Gradovi poput Detroita i Nju Orleansa bez ikakvih problema mogu da se takmiče sa nekim od najopasnijih gradova Latinske Amerike.
3. Zdravstvo
Studija sprovedena 2013. godine u mnogih državama u SAD pokazala je da je životni vijek kraći nego u Alžiru, Nikaragvi ili Bangladešu. SAD su jedina razvijena zemlja na svijetu koja zaposlenima ne garantuje zdravstvenu njegu. Amerika je takođe jedinstvena po tome što dozvoljava da desetine hiljada siromašnih ljudi gubi život zato što nemaju zdravstveno osiguranje.
4. Obrazovanje
SAD su jedna od tri nacije na svijetu koja ne garantuje plaćeno porodiljsko, dok su druge dvije Papua Nova Gvineja i Svazilend. Ovo znači da mnoge siromašne majke moraju da biraju između podizanja sopstvene djece i posla.
Obrazovni sistem SAD takođe je prepun rasnih problema poput činjenice da se škole finansiraju na lokalnom umjesto na nacionalnom nivou. To znači da škole koje pohađaju siromašni crni učenici dobijaju znatno manje sredstava nego one u koje idu imućniji bijeli učenici.
Škole su danas rasno podjeljenije nego što su to bile sedamdesetih godina prošlog vijeka.
5. Infrastruktura
Infrastruktura Sjedinjenih Američkih Država polako se mrvi i očajnički joj je potrebna popravka. U jednoj studiji je procjenjeno da infrastrukturnom sistemu treba 3,6 triliona dolara investicija u narednih 6 godina. Razvoj podzemne željeznice na Drugoj aveniji u Njujorku odložen je početkom Drugog svjetskog rata i nije završen do danas.
Skoro 45 odsto Amerikanaca nema pristup javnom transportu, a mnoga postrojenja za procesuiranje otpadnih voda stara su više od pola vijeka, dok su u Detroitu pojedina postrojenja podignuta sredinom 19. vijeka, a skoro 66.405 mostova u SAD proglašeno je za strukturno nebjezbedne.
Rolling stone, B92