Društvo

Crnogorski mornari piratima na crtu

83pir1
P
rovesti pet mjeseci u mirovnoj misiji, ploveći otvorenim morem i prateći pokrete somalijskih pirata, nije lak zadatak, ali su pripadnici Vojske Crne Gore (VCG), poručnik bojnog broda Blažo Gašić i stariji vodnik prve klase Dejan Banić, savladali sve izazove tokom učešća u Operaciji Atalanta.

Crnogorski mornari piratima na crtu
Portal AnalitikaIzvor

„Osnovni cilj te misije je suzbijanje piraterije u zoni operacije koja obuhvata dio Crvenog mora, Adenskog zaliva, Arapskog mora i Somalijski basen. Posebno je značajno bezbjedno sprovođenje brodova iz 'World Food programa', humanitarne organizacije koja je od ogromnog značaja za  Somaliju“, objasnio je za Portal RTCG poručnik Gašić, koji u Mornarici VCG obavlja funkciju zamjenika komandanta na patrolnom brodu P-34.

On je sa starijim vodnikom prve klase Dejanom Banićem služio na brodu italijanske Mornarice „Libeccio“.

„Tokom misije sam bio poslužilac veze na mostu, što znači da sam obavljao svu komunikaciju, odnosno provjeru brodova u reonu, kao i redovno kontaktiranje lučkih vlasti, pilota i slično“, kazao je Banić.

Učesnici u misiji Atalanta rade i na pomaganju tamošnjim zemljama i njihovim pomorskim snagama u unapređenju procedura u cilju uspješnije borbe protiv pirata. Takođe, članovi misije se trude da lokalno stanovništvo i zvanične vlasti upoznaju s humanitarnom stranom misije koju obavljaju.

„U misiji smo proveli tačno pet mjeseci i sedam dana, od čega 120 dana na moru i četrdesetak dana po lukama. Uglavnom smo obavljali patrolne aktivnosti. Tokom prva dva mjeseca bili smo u području Adenskog zaliva, koji je veoma bitan, jer svi brodovi u reonu, moraju proći kroz to bezbjednosno ugroženo područje“, kazao je Gašić.

83pir2
Kako je objasnio, za to vrijeme je radio na mostu kao oficir palubne službe u vožnji, dok je zadnja tri mjeseca misije radio u operativnom centru kao oficir za borbeni nadzor.

„Moja uloga je bila prije svega priprema izvještaja i raporta, slanje prema komandnom brodu, prijem naređenja i  slično“, rekao je Gašić.

„Libeccio“ je posljednja tri mjeseca proveo patrolirajući istočnom obalom Afrike, u blizini Tanzanije, gdje je posada prikupljala informacije o aktivnosti pirata.

„Pirati pripremaju napade s kopna. Njihovi kampovi su raspoređeni uz istočnu obalu Afrike, tako da smo dosta vremena proveli u osmatranju i prikupljanju informacija, kako s broda, tako i iz vazduha“, naglasio je Gašić

Kako su kazali naši vojnici, Italijani su bili odlični domaćini, a život na njihovom brodu se nije puno razlikovao od onog na našim brodovima.

„Organizacija je slična, ali je tokom misije svaki dan bio različit. Ustajanje je ujutro u pola sedam, nakon čega slijedi doručak, jutarnji zbor, a zatim svi obavljaju svoje zadatke, uz redovno održavanje broda, mala čišćenja, teorijsku i praktičnu obuku i slično. Svako ima svoja zaduženja,  a dan je ispunjen obavezama, pa je uvijek zanimljivo“, rekao je Gašić.

Brod funkcioniše u tri smjene, zbog čega je posada u stalnoj pripravnosti 24 sata, a naši mornari su tek svaku treću noć mogli da odmore.

Kako su objasnili, „Libeccio“ nije imao kontakta s piratima, ali je komandni brod grupe jednom presreo cijelu grupu piratskih plovila, uključujući i njihov matični brod, nakon čega je uhapšeno pet morskih razbojnika. Njima će biti suđeno u nekoj od zemalja istočne Afrike.

83pir3
Kako su naglasili naši vojnici, učešće Vojske Crne Gore u mirovnim misijama ima ogroman značaj za promociju naše zemlje i oružanih snaga.

„Tamo smo bili ambasadori Crne Gore i trudili smo se da je predstavimo u što boljem svjetlu. Takođe, sve države koje učestvuju u Atalanti, prije svega zemlje EU, zatim Crna Gora, Srbija, Norveška i Ukrajina poštuju NATO procedure, što je korak bliže Alijansi za nas, a tako jačamo i međunarodnu saradnju“, istakao je Gašić.

On je kazao da se za misiju prijavio jer takav angažman predstavlja ogromno životno i profesionalno iskustvo, pravo bogatstvo za jednog pomorskog oficira.

„Na primjer, prisustvovali smo dopuni goriva na moru, što je nevjerovatno iskustvo. Dva broda plove paralelnim kursevima, razmak je 35-45 metara, zatim se razvlače crijeva i vrši dopuna. To izgleda fascinantno, jer brodovi nijesu mali već dugački i preko 200 metara. Takve manevre mi u našoj Mornarici još uvijek ne možemo da izvodimo, ali se nadam da će se i to promijeniti nakon pristupanja NATO-u“, kazao je Gašić.

I njegov kolega Dejan Banić se prijavio iz sličnih razloga, a naglasio je da je podrška porodice ključna za odluku o učešću u međunarodnoj misiji.

„Kod mene su se roditelji prvo “pomirili“ s odlaskom, a potom i djevojka. Međutim, kada smo bili u Grčkoj, na putu, saznao sam da ću postati otac, zbog čega sam, naravno, želio i da brzo dođem kući“, kroz osmjeh je kazao Dejan.

Naši mornari su s porodicama kontaktirali satelitskim telefonom jer je, zbog specifične situacije na brodovima, internet bio dozvoljen za korišćenje samo u službene svrhe.

Boravak je posebno olakšala ljubaznost italijanskih domaćina.

„To je jedna od najvažnijih stvari za pomorca, kada se dobro uklopi i osjeća kao član posade. Tako se sve poteškoće lakše prebrode i pomorac može dati maksimalan doprinos“, kazao je Gašić.

(rtcg.me)

Portal Analitika