Sjednicu je sazvao SAD i diplomate očekuju da će Rusija, stalna članica SB, uložiti veto na tekst dokumenta.
Neimenovani zapadni diplomata je rekao da je neizvjesniji stav Kine, koja često stane na stranu Rusije u Savjetu bezbjednosti, posebno prilikom glasanja o Siriji.
Taj diplomata je rekao da će dva principa kineske diplomatije koje je kineski ambasador stalno ponavljao tokom šest sjednica SB o ukrajinskoj krizi - nemiješanje u unutrašnje stvari i poštovanje teritorijalnog integriteta - biti dovedeni u pitanje nedeljnim referendumom na Krimu, prenosi B.92.
Na referndumu će stanovnici Krima odlučivati o tome da li žele da se odvoje od Ukrajine i pripoje Rusiji.
"Jedini cilj ove rezolucije je da se postigne da Kina bude uzdržana i da se na taj način istakne sve veća izolacija Rusije", rekao je drugi diplomata.
Predlog rezolucije napisan je vrlo odmjereno tako da bi
povlačenje ruskih vojnih pojačanja sa Krima,a takođe se ne govori o sankcijama.
U predloženoj rezoluciji se navodi da referendum ne može da ima nikakvu važnost i da ne može da predstavlja osnovu za bilo kakvu izmjenu statuta Krima.
Traži se od svih država da ne priznaju rezultate referenduma i da ne preduzmu nikakvu akciju koja bi mogla biti protumačena kao priznavanje promene statuta te ukrajinske oblasti. To je formula koja indirektno traži od Rusije da ne pripoji Krim.
U predloženom tekstu se takođe ponavlja privrženost Savjeta bezbjedosti suverentitetu, nezavisnosti i teritorijalnom integritetu Ukrajine u njenim međunarodno priznatim granicama.
Traži se od Moskve i Kijeva da otpočnu direktan politički dijalog i da pokažu uzdržanost.
Pozdravlja se izražena volja novih vlasti u Kijevu da poštuju prava svih Ukrajinaca, uključujući pripadnike manjina. To je još jedan ustupak Moskvi koja osuđuje vlasti u Kijevu da diskriminiše stanovništvo koje govori ruski.
(MINA)