Izvršni direktor podgoričkih Pogrebnih usluga Slobodan Stanović kaže da je zbog toga ukinuta olakšica koja je ranbije bila – pravilo – više nema plaćanja pogrebnih usluga na rate.
- U poslednje tri godine imamo 43 slučaja da nam dug nijesu izmirile porodice koje su svoje članove sahranile na gradskim grobljima.. Sve slučajeve smo dobili na Sudu i imamo pravosnažne presude. Trenutno nam se duguju 23.395 eura, ali to je veoma teško naplatiti. Tu je potrebno izvršiti neki vid prinudne naplate, što je mnogo lakše kada je rječ o naplati pogrebnih usluga koje na sebe preuzimaju pravna lica. koji imaju žiro račun. U posljednje tri godine naplatili smo 12.000 eura od pravnih lica i tu nam se ništa ne duguje..I sada se dešava da neko uzme kapelu za saučešće i da ne plati - rekao je Stanović.
Prije nešto više od jedne decenije najjeftinija grobnica na gradskom groblju Čepurci sa dva ukopa mogla se kupiti za 1.400 eura, dok je danas najjeftinija grobnica za 1.000 eura skuplja.
Stanović kaže i da se nude razne cijene pogrebne oprteme, a da se najčešće kupuju sanduci koji koštaju 242 eura.
-Najjeftiniji sanduk košta 169, a najskuplji 1.200 eura. Sami čin sahrane košta 37,50 eura, priprema grobnice za sahranu je 42 eura, a ukoliko je potrebno vršiti eskumaciju, za tijelo do deset godina, cijena je 105, a preko deset godina 87 eura. Pokrov je prosječno oko 55 eura, dok je zakup kapele dva i po eura po satu. Prevoz pokojnika na lokalnom nivou je 17,55 eura Uz to je potrebno kupiti krst ili piramidu koji koštaju 26, odnosno 35 eura, dok je natpis na njima oko 22 eura, u zavisnosti od broja slova. Kasnije, potrebno je plaćati 2,67 eura mjesečno po kvadratnom metru za održavanje groblja.
Osim dugovanja građana u Pogrebnim uslugama problem su bile i česte krađe i skrnavljenja spomenika.
- Povećali smo noćnu stražu, ali krađa je bilo i preko dana. Sa groblja kradu mermer, mesing, granitne vazne, željezo, lance i sve ono što mogu da prodaju kao sekundarne sirovine. Mi nemamo pravo ni da legitimišemo, ali od kada smo udvostručili broj stražara nije se desila ni jedna krađa - rekao je Stanović.
Grobnica sa dva ukopa košta 2.446 eura, a sa predukopom (prilaznim stepenicam) 3.700 eura, dok grobnica sa četiri ukopa košta 4.542 eura, a sa predukopom 5.475 eura.
- Najjeftinija grobnica u Podgorici košta 2.446 eura, ali i u Baru (4.600) i u Budvi (4.800) je mnogo skuplje. Možda je i ova cijena u Podgorici visoka za ovaj životni standard, ali nije isplativo da bude niža - rekao je Stanović.
On je kazao da je u toku postupak proširenja gradskog groblja Čepurci koje je popstalo tijesno, pa se grobnice više ne mogu kupiti unaprijed već samo kada se desi smrtni slučaj u porodici.
- Proširenje Čepuraka je u toku, ali još uvijek traje ostavinski postupak kod jedne porodice kojoj pripada zemljište, nakon kojeg će groblje Čepurci dobiti ukupno 3.000 novih kvadratnih metara - kazao je Stanović, dodajući da je novo groblje neophodno, ali da još uvijek nije poznata lokacija gdje bi ono moglo da bude.
Prema riječima Stanovića jedan od razlogaza nedostatak mjesta na grobljima u Zagoriču i Čepurcima su građani, koji isključivo žele sahranu u gradu.
- Ne razumijem zbog čega ljudi koji žive u okolini Podgorice žele sahranu u gradu, pored svog seoskog groblja - rekao je Stanović.
Izvor: Blic CG