Nekadašnji pripadnik terorističke mreže Al-Kaide Sajid Badat iznio je proteklog utorka na njujorškom sudu tvrdnju da su četvorica ili petorica muškaraca iz Malezije skovala plan otmice aviona prema kojem bi u pilotsku kabinu upali detonacijom bombe, koju bi jedan od njih sakrio u svojoj obući, piše ugledni londonski list Dejli Telegraf.
Badat je putem videolinka s tajne lokacije negdje u Velikoj Britaniji svjedočio na suđenju Sulejmanu Abu Gaitu, zetu likvidiranog šefa Al Kaide Osame bin Ladena, a kazao je da se susreo sa grupom malezijskih džihadista, od kojih je jedan bio pilot. Našli su se u Avganistanu gdje ime je on lično, kako kaže, uručio cipelu opremljenu skrivenom bombom.
"Dao sam jednu cipelu s bombom tim Malezijcima, mislim da su tako htjeli da dođu do kokpita", rekao je Badat, navodeći da im je sam ponudio cipelu kada se neko od njih zapitao što ako ulaz u kokpit bude zaključan.
Dodao je da je ideja o otmici aviona došla od Kalida Šeika Mohameda, kojeg Amerikanci smatraju glavnim operativcem napada 11. septembra 2001. na tornjeve Svjetskog trgovinskog centra (WTC) i zgradu Pentagona u Vašingtonu. On je posljednjih desetak godina smješten u Gvantanamu, ali oko njegovog slučaja je nastala velika pravna zavrzlama tako da još nije osuđen, a nije jasno ni kada bi do toga moglo doći.
Badat je u svom svjedočenju ocijenio da su Malezijci, uključujući i pilota, spremni da sprovebu plan.
Bezbjednosnii stručnjaci sa kojima je Telegraf stupio u kontakt, pogledali su dokaze koje je iznio Badat, inače britanski državljanin, i zaključili su da su njegove tvrdnje vjerodostojne. Vjeruju mu prvenstveno iz razloga što je iste tvrdnje iznio i tokom svjedočenja 2012., na suđenju Adisu Medunjaninu, imigrantu iz BiH koji je u Njujorku planirao bombaški napad na podzemnu željeznicu.
Potvrdili se scenario koji je iznio Badat, vrlo je vjerovatno da su pilot i kopilot malezijskog aviona onesposobljeni i da su letjelicu preuzeli teroristi, a da su avion možda htjeli iskoristiti na sličan način kao i 11. septembra. Moguće je da su im u ovom slučaju mete trebale da budu tornjevi blizanci komapnije Petronas u malezijskoj prijestolnici Kuala Lumpuru, koji su od 1998. do 2004. godine bili na samom vrhu liste najviših zgrada na svijetu.
Da iza svega stoji terorizam, sumnjalo se nedugo nakon nestanka Boinga 777 s radara, ali prije svega zbog dvojice Iranaca, koji su u avion ušli s ukradenim pasošima. Međutim, ubrzo se ispostavilo da su njih dvojica bila tek u potrazi za boljim životom i da su preko Kine htjeli da dođu do Evrope.
U međuvremenu, malezijske vlasti su svoju istragu usresredile na pilota i kopilota. Za pilota se priča da je bio veliki pristalica malezijskog opozicionog čelnika Anvara Ibrahima, koji je na sam dan polijetanja aviona osuđen na pet godina zatvora nakon što je proglašen krivim na temelju kontroverzne i, mnogi vjeruju, politički motivisane optužnice za sodomiju. Pilot je navodno prisustvovao izricanju presude, a dio medija bliskih malezijskim vlastima tvrdi da iza nestanka Boinga stoji njegov politički protest.