Ministar je kazao da je želja resora na čijem je čelu bila da se nakon osam godina sprovođenja ovog propisa normativno uobliče uočene mankavosti i nedostaci.
-Prije svega mislim na moguće promjene koje se tiču rada Fonda za manjine, Centra za očuvanje i razvoj kultura manjina i način izbora, kao i ingerencije manjinskih savjeta. Neke inivijative po ovom pitanju su postojale i ranije, tako da treba vidjeti na koji način to riješiti, kako više ne bi predstavljalo bilo kakve dileme- rekao je Numanović.
On očekuje da će se spor između Ministarstva za ljudska i manjinska prava i Srpskog nacionalnog savjeta (SNS), pred Vrhovnim sudom, okončati u korist njegovog resora.
-Ono što je još procesuirano prema organima je nadoknada koju mi nijesmo isplaćivali SNS-u od avgusta do kraja prošle godine, jer nijesu stekli uslove za isplatu. Taj sporni detalj je pred Osnovnim sudom i čekamo odluku po kojoj ćemo postupiti- naveo je Numanović.
Novi zakon o zabrani diskriminacije, kako je dodao, predviđa kaznene mjere u rasponu od 500 do 20.000 eura.
-Sudstvo i tužilaštvo treba da efikasnije rade na suzbijanju svih pojava diskriminacije, a kaznene mjere će, siguran sam dati rezultate. Kroz izmjene zakona uveden je i pojam govora mržnje, koji takođe podliježe kaznenim mjerama- naglasio je ministar.