Američki geofizički institut je prvobitno javio da je jačina zemljotresa bila 7 stepeni Rihtera, a poslije je precizirao jačinu na 6,7 stepeni. Epicentar je bio u moru, na dubini od 20 kilometara, a 60 kilometara sjeverozapadno od mesta Ikuikue.
Nakon prvog potresa, uslijedila su još dva, jačine 5,1 i 4,9 stepeni Rihtera.
Čileanska mornarica je saopštila da postoji mogućnost manjeg cunamija između sjevernih gradova Arika i Tokopilja, pa su vlasti naredile evakuaciju stanovništva na tom potezu.
Pacifički centar za uzbunjivanje na cunami saopšstio je da ne postoji opasnost od destruktivnog cunamija.
Lokalne vlasti su saopštile da u zemljotresu nije bilo veće štete, izuzev što su popucali prozori na nekoliko kuća. Pored toga, vlasti su navele da se nivo vode podigao samo 32 centimetra.
"Strahujemo, ali i neprestano pratimo šta se dešava", rekao je regionalni guverner Emilio Rodriges.
Čile se nalazi na jednom od najtrusnijih područja u svijetu. Zemljotres jačine 8,8 stepeni Rihterove skale i nakon toga cunami, pogodili su tu zemlju 2010. godine i tada je poginulo više od 500 ljudi, uništeno 220.000 kuća i pričinjena i druga šteta u priobalju.
Najjači zemljotres registrovan u Čileu, jačine 9,5 stepeni Rihtera, dogodio se 1960. godine i tada je poginulo više od 5.000 ljudi.