- Iskustvo Centra za ženska prava pokazuje da žene žrtve nasilja, kao oštećene u postupku, veoma rijetko koriste advokatsku pomoć. To se direktno odražava na ishod postupka, ali i na slabu informisanost žrtava o pravnim lijekovima koji su dostupni u slučaju po njih nepovoljnog ishoda sudskog postupka i neadekvatne zaštite od države, navodi se u saopštenju Centra.
Trening koji je održan za vikend u Hotelu „Maestral“ u Pržnom imao je za cilj unapređenje pristupa pravdi i ljudskih prava žena koje su preživjele nasilje, korišćenjem instituta besplatne pravne pomoći, kao jednog od instrumenata koji omogućava jednak pravni tretman svih građana u Crnoj Gori. Treningom namijenjenim advokatima se doprinosi se jačanju crnogorskog pravosuđa i povećanju povjerenja u rad svih pravosudnih organa u našoj zemlji.
- Crna Gora je u poslednje četiri godine usvojila važne međunarodne i nacionalne propise koji se odnose na problem nasilja nad ženama. Neke od ključnih su: Zakon o zaštiti od nasilja u porodici (2010) i prateća podzakonska akta, Protokol o postupanju institucija u slučajevima nasilja u porodici (2011) , a u martu 2013. godine je ratifikovala i novu Konvenciju Savjeta Evrope o sprječavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija) koja je prvi pravno obavezujući međunarodni instrument u Evropi u oblasti nasilja nad ženama i nasilja u porodici i najdalekosežniji međunarodni ugovor koji se bavi ovim oblikom kršenja ljudskih prava, navode organizatori.

Kako stoji u saopštenju dostavljenom Portalu Analitka, iskustvo Centra za ženska prava pokazuje da žene žrtve nasilja, kao oštećene u postupku, veoma rijetko koriste advokatsku pomoć, te se to direktno odražava na ishod postupka, ali i na slabu informisanost žrtava o pravnim lijekovima koji su dostupni u slučaju po njih nepovoljnog ishoda sudskog postupka i neadekvatne zaštite od države.
- Tako imamo blagu kaznenu politiku na nacionalnom nivou kada je u pitanju nasilje nad ženama , ali i veoma mali broj predmeta koji se vode pred Evropskim sudom za ljudska prava.
Stoga je Centar za ženska prava okupio tim advokata koji su spemni da zastupaju žene žrtve nasilja, a koji su tokom treninga bili u prilici da čuju niz predavanja na teme značajne za zastupanje i unaprjeđenje pristupa pravdi žena i djece žrtava nasilja, navode u saopštenju Centra.
Advokati su na treningu mogli čuti o: fenomenu nasilja nad ženama, primjeni nacionalnog zakonodavstva u oblasti nasilja nad ženama i nasilja, praksi Evropskog suda za ljudska prava kroz studije slučajeva itd.
Predavačice na treningu su bile: Branka Žigante Živković, sutkinja Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske i članica radne grupe koja je radila na Zakonu o zaštiti od nasilja u porodici i pratećem Protokolu, Ines Bojić, advokatica iz Hrvatske sa bogatom praksom u zastupanju žena žrtava nasilja pred Evropskim sudom za ljudska prava i Maja Raičević, izvršna direktorka Centra za ženska prava.
Na treningu se prisutnima obratio i predsjednik Advokatske komore Crne Gore Zdravko Begović, čija kancelarija pruža usluge pravne pomoći klijentkinjama Centra za ženska prava.
Ovaj trening NVO Centar za ženska prava sprovela je u partnerstvu sa Udruženjem sudija Crne Gore, u okviru projekta „Jačanje vladavine prava i ljudskih prava u Crnoj Gori kroz osnaživanje žena i osoba sa invaliditetom pri korišćenju pristupa pravdi“, a finansiran je od Ambasade Sjedinjenih Američkih Država kroz 2013 Democracy Commission Small Grants Program.