Zabava

VIDEO: Nepoznata sudbina junaka "12 godina ropstva"

1703nortopu
M
jesto rođenja Solomona Nortupa, glavne ličnosti filma "12 godina ropstva" koji je nedavno dobio Oskara i autora istoimene knjige, poznato je istoričarima, kao i to gdje je on živio i radio, ali nepoznato je kako je umro i gdje je sahranjen, prenosi portal Blic.rs.

VIDEO: Nepoznata sudbina junaka "12 godina ropstva"
Portal AnalitikaIzvor

Pored toga, istoričari znaju i kime je Nortup bio oženjen i koliko je djece imao, kao i to da je svirao violinu i da je proveo 12 godina kao rob na jugu SAD prije nego što je oslobođen.

- To je, sigurno, jedna vrsta velike bijele tačke u toj priči - rekla je Rejčel Seligman, koautorka knjige "Solomon Nortup: Kompletna priča o autoru „12 godina ropstva“", objavljene prošle godine.

Film "12 godina ropstva" ovoga mjeseca dobio je Oskara za najbolji film, najbolje prilagođeni scenario i najbolju sporednu žensku ulogu.

Priznanja su izazvala interesovanje za priču Nortupa, afroamerikanca koji je rođen u Njujorku kao slobodan čovjek, a koji je u prvoj polovini 19. vijeka otet i nasilno odveden u ropstvo u Luizijani, gdje je proveo 12 godina.

Njegova priča bila je donedavno malo poznata čak i u zajednicama u Njujorku, gdje je on proveo veći dio svog života.

Nortup je rođen 10. jula 1807. godine, u mjestu koje je sada poznato kao grad Minerva u okrugu Eseks, u planinama Adirondak.

Njegov otac, koji je jedno vrijeme bio rob, preselio je svoju porodicu u susjedni okrug Vašington, nastanivši se u selu Fort Edvard, na rijeci Hadson, 40 milja sjeverno od Albanija.

Nortup se oženio sa En Hempton kasnih 1820-ih i njih dvoje su živjeli u Fort Edvardu, u kući iz 18. vijeka koja je sada muzej.

Nortup, njegova žena i njihova djeca preselili su se u obližnji Saratoga Springs kada je En dobila posao u jednom od obližnjih velikih gradskih hotela.

Nortup je počeo da radi kao muzičar, a 1841. godine dvojica bijelaca namamili su ga u Vašington, obećavši mu da će tamo imati više posla.

Umjesto toga, oni su ga oteli i odveli ga u Nju Orleans, gdje je prodat u ropstvo.

Nortup je izdržao sledećih 12 godina kao rob na plantaži pamuka u Lizijani, prije nego što su ga oslobodili njegovi prijatelji u Saratogi.

On je 1853. godine objavio memoare o svojim iskušenjima, što je dovelo do putujućih tribina koje su održavali pobornici oslobađanja robova.

On se uključio u aktivnosti pomaganja odbjeglim robovima da dođu do slobode na sjeveroistoku SAD i u Kanadi, a oko 1863. godine, na vrhuncu američkog Građanskog rata, on je nestao i nije se znalo šta se dogodilo s njim.

Čak se i u filmu ističe da "datum, mjesto i okolnosti" Nortupove smrti ostaju nepoznati.

Izvor: Blic.rs

Portal Analitika