Jedan od osnovnih ciljeva projekta je stvaranje regionalne mreže stejkholdera (koja podrazumijeva kooperaciju i uvezanost javnog i privatnog sektora). Regionalna saradnja i ekonomska integracija su fundamentalni uslov realizacije ciljeva strategije koja osim ekonomskih ciljeva podražava i proces ulaska zemalja jugoistočne Evrope u EU. Povezivanje nacionalnih i regionalnih agendi pruža mogućnost sistematičnog i sinergetskog rješavanja ekonomskih problema na regionalnom nivou. Aktivno učešće predstavnika MIPA-e u panel diskusiji, te direktni kontakti ostvareni sa predstavnicima javnog, pogotovo privatnog sektora, u velikoj mjeri doprinose efektivnom predstavljanju aktuelnih projekata u Crnoj Gori, čija valorizacija ne samo da statistički povećava iznos SDI na godišnjem nivou, već će stvoriti multiplikativne efekte na crnogorsku ekonomiju u periodu koji dolazi., navodi se u saopštenju Agencije dostavljenom Portalu Analitika.
Kako navode, regionalna kohezija je jedan od preduslova povećanja kretanja slobodnog kapitala, mobilnosti ekonomskih agenata, rasta ekonomija te povećanja broja radnih mjesta. Kad je u pitanju polje djelovanja MIPA-e, u navedenom smjeru već su preduzeti koraci povezivanja sa IPAMA u regionu, relevantnim kompanijama koje posluju u regionu i šire, te značajnijim fondovima.
Neke od kompanija i institucija koje su uzele učešće u završnoj konferenciji su WB EDIF Western Balkans Enterprise Development & Innovation Facility, GIZ Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, Ministarstva i sekretarijati zemalja jugoistočne Evrope i General Bosna Bank International d.d.
foto: www.rcc.int