Ministar rada i socijalnog staranja Predrag Bošković saopštio je nakon potpisivanja OKU-a da je taj dokument neophodan koliko poslodavcima toliko i sindikatima, s obzirom na to da je Zakon o radu koji je izmijenjen 2008, a kasnije 2011. i 2012. pretrpio značajne izmjene jer je veliki broj normi iz bivšeg zakona o radu prenesen na OKU.
“Ovo je potvrda da je u Crnoj Gori moguć socijalni dijalog, a težićemo da ovo ne bude mrtvo slovo na papiru. Sada je na institucijama sistema, prije svega Inspekciji rada i Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova da primijeni OKU do kraja”, rekao je Bošković, koji je u ime Vlade potpisao dokument.
On je dodao da to nije kraj njihovog socijalnog pregovaranja, već da od sjutra kreću da se bave pitanjima u vezi sa Zakonom o radu, jer su u obavezi da do 2016. godine donesu novi zakon o radu usaglašen sa EU pravom.
U ime Unije poslodavaca (UPCG) OKU je potpisao predsjednik Predrag Mitrović, koji je kazao da se u osnovi njihovih zahtjeva u pregovaračkom procesu nijedan nije odnosio na ugrožavanje radničkih prava.
-Najveći interes koji poslodavac ima je svoj zaposleni i to je najveći interes obostrani i zaposlenog i poslodavca- rekao je Mitrović.
Kada se govori o otkazu, kako je dodao, radi se o standardima koji su svuda prisutni.
-Moramo biti svjesni da postoji dio zaposlenih, kao i poslodavaca koji se ne pridržava zakona, moramo definisati situaciju i stanje šta to znači kada neki zaposleni krši radna prava, a do sada nijesmo mogli dati otkaz takvom zaposlenom- dodao je Mitrović.
On je naveo da su na početku pregovora, njihovi stavovi bili veoma udaljeni.
-Zbog socijalnog dijaloga nekoliko stvari sa našim zahtjevima smo povukli da bi se ovo potpisalo. I mi i sindikati te zahtjeve koji su opterećivali smo povukli i našli kompromis- kazao je Mitrović.
Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata (USSCG) Srđa Keković potpisao je OKU u ime te organizacije i rekao da je on izraz kompromisa svih potpisnika i kroz njega članstvo USSCG i veliki broj zaposlenih će dobiti benefite koje bez njega ne bi imali.
-Poslodavci mogu da daju otkaze odmah u najrigidnijim kršenjima radnih obaveza gdje ima slučajeva pijanstva, drogiranja, krivičnih djela, tuča, falsifikovanja dokumenata- rekao je Keković i dodao da su to slučajevi gdje smatraju da treba omogućiti poslodavcu da tako reaguje.
On je objasnio da u slučaju da poslodavac zloupotrijebi takvu situaciju, pa optuži radnika da je nešto falsifikovao, kada radnik podnese tužbu poslodavac mora da dokaže da je uradio nešto što je bilo zakonito. Do sada je to morao da dokazuje radnik.
U ime Saveza sindikata (SSCG) OKU je potpisao generalni sekretar Marko Nikčević, koji je ocijenio da je potpisivanje OKU-a značajno za sve članove i zaposlene u Crnoj Gori.
-Pokazali smo da jedina stvar koju ne treba ostaviti po strani je pregovaranje, dijalog i dogovor- dodao je Nikčević.
Prema njegovim riječima, svi su pokazali odgovornost bavljenja svojim poslom.
-Velika stvar je što imamo OKU. Samo njegovo postojanje je činjenica koja garantuje povećana prava naših zaposlenih, a svakako svako mora imati odgovoran odnos prema poslu koji obavlja- poručio je Nikčević.
(Mina biznis)