Tim nacionalnih eksperata iz zemalja učesnica projekta, uz podršku eksperta iz Hrvatske, pripremio je sljedeće komponente:
-Regionalni nastavni plan obuke za zajedničke patrole i prekograničnu saradnju;
-Priručnik za prekogranični medjunarodni kriminal;
-Zbirku zakona i propisa namijenjenih za učesnike u zajedničkim patrolama.
Priručnici će biti korišteni za adekvatnu i kontinuiranu obuku svih graničnih policajaca koji ce učestvovati u zajedničkim patrolama u zemljama regiona, učesnicama projekta.
U pripremi dokumenata učestvovao je i hrvatski ekspert kojeg je angažovalo Ministarstvo unutrašnjih poslova te zemlje, koji se potrudio da najbolje evropske prakse nadju svoje mesto u priručnicima. Pored tog projekta, hrvatski eksperti su, takođe u organizaciji IOM-a, učestvovali u izradi Zakona o strancima, sugerišući sve neophodne promjene kako bi Zakon bio u potpunosti usaglašen sa pravnom tekovinom EU.
Regionalni koordinator IOM za Zapadni Balkan, Đanluka Roko istakao je važnost razmjene iskustva i najbolje prakse unutar regiona. -Učešće eksperata Republike Hrvatske je od izuzetnog značaja za IOM, kao i za sve zemlje u regionu. Imajuci u vidu činjenicu da je Hrvatska najmladja članica EU i da je poslednjih godina prošla kroz proces pridruživanja, iskustva te zemlje su od vitalnog značaja za prevazilaženje problema sa kojima će se ostale zemlje suočavati na evropskom putu – kazao je Roko.
U okviru regionalnog projekta, obuku će proći 615 graničnih policajaca iz zemalja učesnica, što će doprinijeti efikasnijem suzbijanju ilegalnih migracija i prekograničnog kriminala. Jednogodišnji projekat koji finansira Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC) pokrenut je 1. novembra 2013. godine.