Društvo

Oštra polemika između Marovića i Kuljače na suđenju za Zavalu

97reg-zavala
U
sudnici podgoričkog Višeg suda tokom suđenja u aferi Zavala jučerašnji dan obilježila je oštra polemika između Dragana Marovića i Rajka Kuljače, pišu podgorički dnevni listovi.

Oštra polemika između Marovića i Kuljače na suđenju za Zavalu
Portal AnalitikaIzvor

Burna rasprava vodila se i između Borke Boričić, vještaka ekonomsko-finansijske struke i okrivljenog Marovića, oko pitanja da li su uračunati svi troškovi izgradnje fabrike za preradu vode, pišu Vijesti.

Sudija Valentina Pavličić je opomenula Marovića da se “cinično ne obraća vještaku”, ali i tužioca Lidiju Vukčević i Boričić, jer ih je okrivljeni Novak Stanojević “primijetio dok su se nasmijale dok je Marović postavljao pitanja”.

Od ukupno 42 pitanja, koja je Marović spremio za Boričićevu, jedno se odnosilo na kompenzaciju između Opštine Budva i "Zavale invest" za izgradnju fabrike "Omoza", kojim su "prebijene" obaveze za uređenje građevinskog zemljišta. Prema toj kompenzaciji, fabrika je "Zavalu invest" koštala 4,4 miliona eura, i taj dio je priznat kao njen trošak. Marović je kazao da kompenzacija nije ni trebala da se sprovede, a tvrdio je da Kuljači i gradonačelniku Budve Lazaru Rađenoviću, navodno, rekao da ga ne miješaju u taj posao.

- Ja sam Rajku i Lazu rekao: "Nemojte me petljati u to, uopšte u posao sa "Zavala investom" jer se previše pominje prezime Marović u poslovima sa "Zavalom invest". To sam im rekao u martu 2008. godine - tvrdio je Marović.

Međutim, nakon toga ustao je Kuljača i demantovao Marovića.

- Nikada mi Dragan Marović nije rekao da je previše Marovića, jer je on od početka u sve bio uključen. Bio je na kolegijumu 14. septembra 2007. kada se dogovarala izgradnja fabrike, tako da ovo nije tačno što je sada Marović rekao. Voda nije dovedena zbog Marovića, već zbog turističke sezone. Previše se uključivao i Marović (Svetozar) i kao partijski i kao potpredsjednik Vlade oko vodosnabdijevanja - odgovorio je Kuljača.

Optuženi Marović ponovio da je Rađenoviću i Kuljači rekao da ga maknu iz potpisivanja predugovora sa "Zavala investom", čiji je suvlasnik bio njegov brat Svetozar. - Tvrdim da mi to nikada nije rekao - dodao je Kuljača.

- Zvaćemo ponovo Rađenovića da svjedoči - obećala je Pavličić, a Kuljača se naknadno sjetio vrlo važnih detalja.

- Naknadno se sada sjećam da sam kompenzaciju potpisao u kancelariji kod Rađenovića. Bio sam na sastanku, a Lazar je rekao da je to kompenzacija i da je potpišem. Bilo mi je čudno što je na dokumentu već udaren faksimil mog potpisa, samo je trebalo još svojeručno da potpišem - objasnio je Kuljača.

Sa druge strane Dragan Marović smatra da je Borka Boričić nestručno obavila posao, pišu Dnevne novine.

Odbrana tokom postupka tvrdi da zadatak vještaka i Komisije koja je procjenjivala vrijednost izvedenih radova na Zavali nijesu iste kategorije, kako je to Boričić cijenila. Upravo takve navode, po riječima Marovića, potvrdio je i nalaz vještaka koje je privatno angažovao.

U nalazu vještaka Majkla Pira, partnera "KPMG" za Centralnu i Istočnu Evropu, navodi se da je nalaz vještaka Boričić suprotan međunarodnim računovodstvenim standardima, te da nije uporediv sa izvještajem Komisije.

- Zadatak koji joj je postavljen fundamentalno se razlikuje od onoga koji je postavljen Komisiji. Razlog je u tome što prvi procjenjuje troškove izgradnje postrojenja, dok drugi procjenjuje vrijednost izvršenih građevinskih radova na izgradnji postrojenja. U pitanju su suštinski različiti pojmovi, gdje zbir cifara koje je platio Zavala invest nije jednak vrijednosti koja je prodata Opštini Budva - navodi se u zaključku nalaza, za koji sud još nije odlučio da li će postati dio dokazne građe.

U nalazu stoji da ni dopunjeni izvještaj Boričić nije odgovarajući za procjenu štete nastale po Opštinu jer su u njemu izostali određeni troškovi koji bi nastali u procesu izgradnje. S druge strane, kako se navodi, izvještaj Komisije obračunava tržišnu vrijednost izvedenih radova na izgradnji postrojenja.

Jedanaest optuženih, među kojima su budvanski čelnici, u ovom predmetu osuđeni su prvostepenom presudom na ukupno 30 godina zatvora, nakon čega je Apelacioni sud vratio predmet na ponovno suđenje.

Portal Analitika