Svijet

Nađeni mogući ostaci malezijskog aviona, loše vrijeme otežava pretragu (VIDEO)

moreok2303
Potragu za nestalim malezijskim avionom koju predvode australijske pomorske vlasti prijete da ugroze loši vremenski uslovi. U
južni dio Indijskog okeana juče je poslato šest aviona koji pretražuju oblast koja je otprilike veličine Danske. Kineski avion uključen u potragu primjetio je dva bijela objekta kvadratnog oblika u Indijskom okeanu - oblasti gdje postoji satelitski snimak o mogućim ostacima nestalog malezijskog aviona, dok su Sjedinjene Američke Države uputile specijalizovani uređaj za detekciju crne kutije iz letjelice.

Nađeni mogući ostaci malezijskog aviona, loše vrijeme otežava pretragu (VIDEO)
Portal AnalitikaIzvor

U potrazi bi tokom dana trebalo da im se pridruže brodovi Kine, Japana i Velike Britanije. Uslovi su, međutim, veoma loši zbog jakih struja i nemirnog mora, a tropski ciklon prijeti da ugrozi brodove koji su u potrazi.

Morske struje u ovom području umiju da budu toliko snažne da su u stanju da plutajuće predmete nose brzinom od jednog metra u sekundi tako da je pronalazak bilo čega čije kretanje zavisi isključivo od njih gotovo nemoguća misija.

Na snimcima koju su objavljeni na Jutjubu vidi se koliko visoki talasi mogu biti, što brodovima koji su krenuli prema lokaciji mogućih ostataka boinga 777 sigurno ne olakšava zadatak.

Uočeni ostaci: Kineski avion uključen u potragu primjetio je dva bijela objekta kvadratnog oblika u Indijskom okeanu - oblasti gdje postoji satelitski snimak o mogućim ostacima nestalog malezijskog aviona, dok su Sjedinjene Američke Države uputile specijalizovani uređaj za detekciju crne kutije iz letjelice.

Piloti aviona IL-76 vidjeli su objekte - veći plutajući objekat i nešto manji razbacane u južnom dijelu Indijskog okeana i prijavili koordinate australijskom komandnom centru koja koordinira multinacionalnom pretragom, a i kineski ledolomac "Sniježni zmaj" je na putu u tu oblast okeana, javila je kineska novinska agencija.

Kinesko Ministrastvo inostranih poslova saopštio je danas da kineska vlada ne može da potvrdi da objekti koje je uočio kineski avion uključen u potragu za nestalim malezijskim avionom imaju vezu sa tim avionom.kineskisatelitsnimak

Prema riječima portparola Ministarstva, Honga Leija, kineski avioni će početi da pristižu na jug Indijskog okeana sjutra, prenio je Rojters.

Australijska Uprava za bezbednost plovidbe saopštila je da su objekti primjećeni u današnjem pretraživanju prostora i biće načinjeni pokušaji da se oni presele.

Loše vrijeme preti naporima da se pretraži prostor od oko 2.500 kilometara jugozapadno od Perta. Najavljuje se vjetar, niski oblaci i smanjenje vidljivosti.

Istovremeno Pacifička američka komanda saopštila je da je poslala lokator za crne kutije aviona u oblasti u slučaju da su ostaci letjelice pronađeni.

Lokator, koji se vuče iza broda malom brzinom, ima visoko osetljivu sposobnost registrovanja tako da, ukoliko se ostaci aviona nalazi na lokaciji, može da registruje odašiljač crne kutije do dubine od oko 20.000 stopa (6.100 metara), navodi se u saopštenju.

Ključ za pronalaženje leži u tehnici iz 18. vijeka: Zaboravite na satelitske snimke i potragu iz vazduha – najbolji način za pronalaženje nestalog leta 370 mogle bi da budu matematičke tehnike iz 18. vijeka, prenosi Newser.

Uz pomoć ovih tehnika pronađen je let 447 Er Fransa, a u pitanju je „Bajesova statistika“ koja mjeri vjerovatnost toga gdje bi avion mogao da bude.

Ova tehnika nazvana je po matematičaru Tomasu Bajesu i omogućava stručnjacima da svakoj tački na mapi dodjele nekoliko faktora. Primjera radi, koja je šansa da se avion srušio usljed mehaničkog kvara? Koliko daleko avion može da se sruši u poređenju sa njegovom posljednjom poznatom lokacijom? Kolika je šansa da su ekipe za potragu previdjele ostatke aviona na različitim lokacijama?

U pitanju je tehnika slična onoj na osnovu koje biramo restoran i gledamo da li je prepun, što o njemu kaže naš omiljeni sajt i tako dalje – sem što su stručnjaci koji su lovili Airbus A330 Er Fransa morali to da učine za svaku tačku koja je mogla da bude mjesto njegovog pada.

U pitanju je toliko velik izazov da je grupa eksperata za statistiku iz SAD, koje je pozvala Francuska u slučaju leta Er Fransa, jednostavno odustala. To jest dok nisu manje naglasili jednu činjenicu - crna kutija emituje signal "samo" u 90 odsto slučajeva nakon pada aviona. Oni su potom promjenili svoje podatke i smanjili vjerovatnoću toga da je signal aktivan, i avion je pronađen.

Bajesove tehnike pomogle su ljudima da pronađu podmornice iz Drugog svjetskog rata, kao i potopljeno blago, ali trenutno nema nikakvih dokaza da ovaj metod koristi i Malezija.

Portal Analitika