Stručnjaci smatraju da političke i ekonomske tenzije koje se nagomilavaju između starih protivnika najvjerovatnije neće uznemiriti saradnju ove dvije nacije u svemiru – u pitanju je potez koji bi bio štetan za obje strane.
Ne pričanje o politici je tabu unutar Međunarodne svemirske stanice, gdje Amerikanci i Rusi dijele zajedničke prostorije koje orbitiraju na visini od 400 kilometara iznad Zemlje.
- Možemo da pričam o čemu god hoćemo. S obzirom na sve što se ispod nas dešava, sasvim je normalno da astronauti unutar Međunarodne svemirske stanice pričaju o politici, ali na potpuno prijateljski način - smatra penzionisani astronaut Liroj Čao koji je 6 mjeseci komandovao stanicom.
Američki astronauti Majk Hopkins je po povratku sa stanice početkom marta nakon šestomjesečnog boravka na njoj izjavio da ruske astronaute smatra „bliskim prijateljima“ a zajedničku saradnju opisao je kao „vrlo jaku“.
Pored ličnih odnosa skovanih u svemiru, stručnjaci tvrde da dvije vodeće nacije u saradnji u kojoj učestvuje 15 zemalja, moraju da se slažu zbog načina na koji je 100 milijardi dolara vrijedna stanica dizajnirana.
Američke i ruske sekcije na stanici posjeduju sopstvene toalete i sisteme za klimu, ali brojne kompleksne operacije na stanici iziskuju njihovu saradnju.
NASA-ina kontrola misije predvodi ovaj poduhvat dok SAD plaćaju veliki dio operativnih troškova.
Hauard Mekkurdi, stručnjak za svemirsku politiku na Američkom univerzitetu, tvrdi da na stanici ipak nije sve idilično.
- Oni se ponašaju kao razvedeni par koji pokušava da živi u istoj kući. Možete to da podnesete, samo nije previše lako. Obje nacije su vlasnici kuće i obje nacije je vode - smatra Hauard.
SAD plaćaju Rusiji za transport astronauta do svemirske stanice i to po cijeni od 70 miliona dolara po sjedištu i oslanjanje na svemirski brod Sojuz je ključni razlog zašto ne mogu da prekinu svemirske veze sa Rusijom.
- Rusija je uvijek ta koja ima mogućnost da prekine saradnju, a to bi bila katastrofa. Postoji određena međuzavisnost koja pruža dobru motivaciju da se ljudi izoluju od dnevno-političkih dešavanja - smatra Džon Logson, član Nasinog savjeta.
Predstavnici Rusije, Japana, Kanade i Evrope živjeli su na Međunarodnoj svemirskoj stanici u proteklih 13 godina, dok je nedavno njen životni vijek produžen do 2024. godine, a veza između SAD i Rusije biće ponovo obnovljena 25. marta kada dva američka astronauta budu zauzela sjedišta u svemirskm brodu Sojuz pored još dva ruska kosmonauta.