On s ponosom ističe, da od prvog obavljenog posla pa do danas, zainteresovanost japanskih fudbalera za našu zemlju već je negdje četiri do pet puta veća. Tako da je danas u situaciji da odbija prijave i to u velikom broju. Ono što je svakako kuriozitet jeste da je dolazak japanskih igrača u Crnu Goru samofinansirajući, jer od trenutka njihovog dolaska, pa sve do pronalaska angažmana u nekom od klubova, sami snose sve troškove.

Kako dolaze iz drugačije civilizacije i kulture, Stevović navodi da je za njih opredjeljujuće da dođu baš u Crnu Goru, to što žele da kod sebe stvore osjećaj da se bore i izbore za ono što im treba, a ne da do toga dođu lakšim putem, kao i činjenica da je crnogorska liga razvojna, pa im daje šansu da napreduju.
Gotovo dvodecenijsko životno i radno iskustvo u Japanu, bivši crnogorski fudbaler, trener i menadžer Predrag Stevović krunisao je uspješnim projektom. On je najzaslužniji za dovođenje brojnih igrača iz Japana u našu zemlju, gdje već drugu godinu zaredom igraju u crnogorskoj fudbalskoj ligi.

Podsjetimo, proteklo kolo fudbalskog šampionata, het-trikom za Sutjesku u pobjedi (5:1) protiv ekipe Mogrena, obilježio je sjajni Japanac u redovima Nikšićana - Fukui Masato. Nije ovo jedini klub koji u svom timu ima japanske fudbalere. Hirofumi Ueda i Josaku Tojošima su igrači Lovćena, Matazo Hirano od februara ove godine nosi dres Budućnosti, Juki Handa je u Grblju, dok je Tonami Keito član podgoričke Mladosti. Ostali od dvadesetorice Japanaca našli su angažmane u timovima Druge i regionalnih crnogorskih liga.

- U crnogorskoj ligi je trenutno angažovano 20 japanskih igrača. Kada je u pitanju njihov dolazak u Crnu Goru mogu reći da je koordiniran od samog starta. Naime, od njihovog dolaska ovdje radimo pripremu za život u Crnoj Gori, kako u fudbalskom, tako i u socijalnom smislu. Tako da su manje više upoznati sa cjelokupnom sitaucijom. Sam dolazak je unaprijed pripremljen, pa oni mogu rasterećeno da se fokusiraju samo na fudbal, jer im je smještaj već obezbijeđen i ne moraju da razmišljaju o tome, jer je to naša obaveza - pojašnjava Stevović u razgovoru za Portal Analitika.
On dalje konstatuje da postoji razlika između naše i japanske lige.
- Postoji razlika kada je fudbal u pitanju, jer se u njihovoj ligi više koristi fizička snaga, i korpulencija igrača je drugačija nego kod nas, pa je to prvo što ih od različitosti očekuje kada dođu da igraju u Crnu Goru - kaže Stevović.

On navodi da, kada je u pitanju struktura, način i organizacija života kod nas i u Japanu, takođe ima dosta razlika i u kulturi i u civilizaciji ove dvije zemlje. Kad se sve sabere, ističe, da postoje i socijalne i fudbalske razlike između japanskih i naših igrača.
- Mi smo do sada doveli tri generacije japanskih igrača. Jedna je došla u januaru prošle godine, potom u junu, pa opet u januaru ove godine. Znači, imamo od prvog obavljenog posla negdje četiri do pet puta veću zainteresovanost. Tako da smo već sada u situaciji da odbijamo prijave i to u velikom broju. Pravimo selekciju i odabir potencijalnih igrača po godinama, prema sposobnosti prilagođavanju životu u drugačijim sredinama, nego što je Japan - kaže Stevović i dodaje:
- Mogu reći da smo izuzetno zadovoljni do sada angažovanim igračima, a što je najvažnije i oni, tako da njihova zastupljenost u našim klubovima najbolje govori o tome.

Stevović ističe da je dolazak japanskih fudbalera u Crnu Goru samofinansirajući.
- Njihov dolazak u Crnu Goru je samofinansirajući, počevši od avionske karte. Dok su ovdje na probi u trajanju od mjesec dana, koja je obavezna, oni pokrivaju troškove života, hrane, bilo lično, bilo njihova porodica, i naravno moje, kao osobe koja ih dovodi u Crnu Goru. Znači, od trenutka dolaska, do pronalaska kluba oni snose sve troškove. Ukoliko nađu klub, onda on preuzima obavezu da im plaća hranu i stan - pojašnjava Stevović.
Komentarišući njihove motive za dolazak u crnogorsku ligu, Stevović navodi dva presudna razloga - želju da se sami izbore za svoje ciljeve i da napreduju i steknu nova znanja kako u fudbalu, tako i u životu.

- Postoje dva glavna razloga za njihov dolazak u Crnu Goru. Prvo, ako vi iz društva kao što je japansko odete u Njemačku, nećete osjetiti neku veliku promjenu i nećete osjetiti nešto što će da vas nadogradi; ali ako dođete iz japanskog društva koje je sređeno, gdje je sve obezbijeđeno, ovdje u Crnu Goru, gdje morate da se pomučite oko svega, pa i da nađete autobus koji će da vas odveze do željene destinacije, jer morate da pitate nekog da vas uputi pošto nema obavještenja...to su samo neke od sitnica - da ne govorim o cijenama, o životu na drugom govornom području, to je ono što njima Crna Gora pruža - da se sami bore. Toga nema u Japanu, njihov sistem je zatvoren, standard mnogo visok u odnosu na nas... Tako da je bitan taj socijalni aspekat - da kod sebe stvore osjećaj da se bore i izbore za ono što im treba - kaže Stevović i dodaje:

- Drugo, crnogorska liga je razvojna liga. Znači, mi usmjeravamo igrače kako bi napredovali. Poznato je da je Crna Gora zahvalna, jer od Herceg Novog do Plava možeš da stigneš za tri, četiri sata i to su neke povoljnosti, jer se sve lako iskoordiniše na malom prostoru. Fudbalski, to je neka mjera koja je za njih povoljna i daje im šansu da napreduju. Naravno, tu je i socijalni dio koji je mnogo bitan, jer oni kada dođu iz Japana u neku evropsku zemlju, koja nije kao Danska ili Njemačka, uče kako da se bore, a ne da finasijama obezbijede ono što žele i što im nedostaje - zaključuje Stevović.
Predsjednik odbora direktora FK Budućnost Bojan Šarkić kaže za Portal Analitika da se nakon mjesec dana igranja u timu „plavih“ Japanac Matazo Hirano dobro snašao. Šarkić je pohavlio njegovo zalaganje i profesionalnost.

- Dobro se snašao i uklopio u klub. Momci su ga dobro prihvatili. On je zadovoljan i mi smo zadovoljni. Moram istaći da je veoma vrijedan i profesionalan. Tako da je za sada sve u najboljem redu. Opšti utisci su obostrano povoljni - kazao je Šarkić i dodao:
- Matazo je veoma profesionalan. To kažem, jer prvi dolazi, a posljednji odlazi sa treninga, tako da samo treba da nastavi da igra dobro i mi smo zadovoljni - zaključio je Šarkić.

Na kraju pomenimo i to da su japanski fudbaleri, pored činjenice da su vrijedni, motivisani i predani svom poslu, takođe i društveno odgovorni, pa su nedavno posjetili djecu sa sjevera Crne Gore i donirali im vrijednu sportsku oprenu.
Ana POPOVIĆ