„Udruženje „Roditelji“ je prilično prijatno iznenađeno najavom Zavoda za školstvo i Ministarstva prosvjete da će početkom naredne školske godine biti u svim školama obavezno uvođenje produženog boravka i jutarnjeg čuvanja, s obzirom da trenutno nije takva praksa, jer je Zakonom omogućeno školama da takvu vrstu boravka djece organizuju u skladu sa svojim mogućnostima.“, kazala je za Portal Analitika Mihailović.
Ona je dodala da je Udruženje takav zahtjev uputilo Ministarstvu prosvjete tokom prošle godine, kada su bili članovi radne grupe koja je radila na izmjenama Zakona o osnovnom obrazovanju. Mihailović navodi da im je tada iz resornog ministarstva objašnjeno da nema finansijskih mogućnosti da se takva obaveza uvede svim školama.
„Kako smo saznali iz medija, urađena je anketa. Potpuno je bilo za očekivati da su roditelji ukazali da im je takva vrsta podrške u organizacionom smislu značajna, kako za njih tako i za njihovu djecu.“, ističe predsjednica Udruženja „Roditelji“.
Sagovornica Portala Analitika ističe da su u Udruženju zadovoljni činjenicom da su iz Ministarstva prosvjete izašli u susret roditeljima.
„Ne samo što će se na taj način pomoći roditeljima u čuvanju djece, što jeste izuzetno važan dio pomoći, imajući u vidu da veliki broj roditelja radi u toku dana, već će se pomoći i djeci. Djeca će, u terminu predviđenom za produženi boravak, moći da urade domaće zadatake i završe druge obaveze, kako bi kasnije kod kuće bili slobodni da provode svoje vrijeme sa roditeljima.“, objašnjava Mihailović.
Ona ističe da je odluka izuzetno i važna i dobra i da će obradovati mnoge roditelje u Crnoj Gori.
Podsjećamo u Crnoj Gori bi, od naredne školske godine, trebalo da bude uvedeno obavezno jutarnje okupljanje i produženi boravak za učenike prvog, drugog i trećeg razreda gradskih osnovnih škola.
To je predlog Zavoda za školstvo, koji je tokom prošle godine izradio program “Jutarnje okupljanje i produženi boravak učenika”.
U Crnoj Gori najduže ovaj program sprovodi O.Š. “Boro Ćetković” od 1961.godine. Škola je u međuvremenu promijenila naziv u O.Š. “21. maj”. Prema predlogu nadležnih, produženi boravak bi bio uveden po uzoru na ovu školu. Učenici bi se okupljali u ranim jutarnjim satima, imali bi dva obroka uz osmišljen program kvalitenog provođenja slobodnog vremena.
Ministarstvo prosvjete je, kako bi ispitalo opravdanost uvođenja produženog boravka uradilo anketu sa svim gradskim direktorima osnovnih škola i dobijen je pozitivan odgovor.
„Cilj istraživanja je bio da se utvrdi koji su neophodni uslovi da bi se organizovao produženi boravak u školi. Istraživanje je bilo anketnog tipa. U istraživanju se koristio upitnik zatvorenog i otvorenog tipa za direktore osnovnih škola. Rezultati istraživanja ukazuju da postoji saglasnost o opravdanosti organizovanja jutarnjeg okupljanja i produženog boravka učenika.“, piše u godišnjem Izvještaju o radu Ministarstva prosvjete.
Zavod za školstvo je na osnovu analize vaspitno-obrazovne prakse ustanovio potrebu djece i roditelja za organizovanim oblikom rada sa učenicima nižih razreda u njihovom slobodnom vremenu, odnosno, u vremenu kada roditelji nijesu u mogućnosti da vode brigu o njima. Kako bi se osiguralo kvalitetno provođenje slobodnog vremena prije i/ili poslije nastave, pod nadzorom nastavnika i kvalitetno i efikasno izvođenje nastavnog procesa. Konačnu riječ o uvođenju produženog boravka daće Ministarstvo prosvjete.
K.Ć.