Politika

ĐUKANOVIĆ: Nijesam zadovoljan radom policije i tužilaštva

27milopremijerskisatok
I
ma rezultata, poput saradnje Srbije i Crne Gore na hapšenju Šarića, kao i rasvijetljavanja slučaja podmetanja eksplozivne naprave ispred redakcije Vijesti, ali sam generalno nezadovoljan radom i efikasnošću policije i tužilaštva i posvećen sam unapređenju njihovog rada u cilju unapređenja vladavine prava, izjavio je premijer Milo Đukanović danas u parlamentu, odgovrajući na pitanje šefa poslaničkog kluba DPS-a Milutina Simovića.

ĐUKANOVIĆ: Nijesam zadovoljan radom policije i tužilaštva
Portal AnalitikaIzvor

-Pored izbora sudija Ustavnog suda, kljućno pitanje zza vladavinu prava je izbor VDT-a.

Stvaramo zakonske pretpostavke za bolju međusektorsku saradnju organa bezbjednosti. Ne manje važno je da nastavimo sa sprovođenjem novog sistema u pravosudnim opganima.  Izmjene zakona nijesu cilj same po sebi, već da one doprinesu efikasnijem radu državnih organa. Ako budemo dozvolili da izbor državnog tužioca bude u nedogled odlagan i postane partitokratsko pitanje, biće to prepreka za uspostavljanje vladavine prava. Pozivam sve partije da ovom pitanju pristupimo sa maksimalnom odgovornošću, u kratkom roku izaberemo tužioca i stvorimo pretpostavke da vladavina prava bude proces u uzlaznom trendu u Crnoj Gori- istakao je Đukanović, uz ocjenu da nam "treba čovjek koji je bepsprekorno lojalan sistemu Crne Gore i koji je profesionalan i kompetentan da poveže konce".

Ocijenio je da pouzdana vladavina prava nije nametnuti imperativ sa strane, već „domaći“ imperativ.

-Imamo otvorenih pet poglavlja i realno je očekibvanje da ćemo do kraja godine otvoriti još 13 poglavlja, što govori u prilog dinamičnom procesu eurouintegracija. Takođe, realno je da će u NATO savezu prepoznati naš napredak i da ćemo uskoro dobiti poziv za članstvo.   Da predano radimo na unapređenju vladavine prava potvrđuje i ukidanje monitoringa Savjeta Evrope- rekao je Đukanović.

Naglasio je da se ugrožavanje bezbjednosnog ambijenta ne može  tumačiti drugačije osim kao ozbiljan izazov za državu.

-Imali smo određene manfestacije koje predstavljaju ugrožavanje pravne sigurnosti građana Crne Gore. Podizanjem efikasnosti u radu nadležnih organa mora se poslati jasna poruka da se sa državom ne može igrati- poručio je premijer.

Odgovarajući na pitanje Srđana Milića (SNP), Đukanović je kazao  da Crna Gora prethodnih godina nije vodila lošu ekonomsku politiku.

-Takvom ekonomskom politikom se ne dolazi na vodeće mjesto u regionu. Dohodak je od 2008. do kraja 2012. utriostručen. Tačno je da smo u zaostatku za državama Evropske unije, ali moramo biti zadovoljni ostvarenim progresom sa niske osnove. Obaveze po osnovu stare devizne štednje i restutucije povećale su javni dug za 260 miliona eura. Sadašnji nivo javnog duga je još uvijek ispod Mastrihtskih kriterijuma i ispod je javnog duga u zemljama EU. Mnogi kritičari zaboravljaju da je država od 2006. u infrastrukturu uložila preko milijardu i po eura, uglavnom novcem obezbjeđenim zaduživanjem. Smanjenje budžetskog deficita na 3,9 odsto lani je veliki uspjeh, imajući u vidu otplatu garancija Kombinatu aluminijuma- naveo je premijer.

Smatra da ne stoji Milićeva teza o nekonzistentnosti fiskalne politike.

-Da je fiskalni koncept konzistentan najbolje pokazuju strane investicije. Želim da jasno saopštim da nema nedodirljivih i privilegovanih kad je u pitanju plaćanje poreza.  Smatram da je model progresivnog oporezivanja pravedan i da teret krize treba da iznesu bogatiji- rekao je Đukanović.

Kako je dodao, sankcije Rusiji nijesmo uvodili, "već smo uradili ono što računam da i vi podržavate-evropske integracije".

-Mjere o kojima govorimo nijesu sankcije, već represivne mjere prema određenom broju pojedinaca koje je uvela Evropska unija. Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju moramo da podržimo te mjere- podvukao je Đukanović.

Đukanović je na pitanje Mladena Bojanića (Pozitivna) istakao da Vlada neće donijeti odluku o gašenju Pobjede, već će raspisati novi tender za izbor strateškog partnera.

-Mi smo triput raspisivali tender, a u međuvremenu stvaramo pretpostavke da Pobjeda bude što privlačnija za ulaganje. Umjesto 500, u Pobjedi trenutno radi oko 200 zaposlenih.  Finansijski izvještaj Pobjede mora da se dostavi do kraja marta za prethodnu godinu, tako da ne mogu govoriti o nedostupnim podacima. Nema sumnje da su poslovni rezultati Pobjede, kao i ostalih firmi koje se bave štampanjem, problematični. Treba zauzeti pametnu državnu politiku, kakvu trenutno vodi Vlada. Pokušaćemo da raspišemo novi tender- rekao je Đukanović.

Đukanović je istakao da se Pobjeda više ne finansira novcem poreskih obveznika.

-Ako želite da se preko mene obratite Pobjedi, pogrešna sam adresa. Često ne stižem da pročitam Pobjedu ni ostale štampane medije. Obratite se Pobjedi shodno Zakonu o informisanju da biste demantovali neistine na vaš račun. Ja nijesam od ljudi koji će vam preko Pobjede bilo šta poručiti. Ko dokaže da sam preko neke novine nešto poručivao nek iznese to ovdje- naveo je premijer.

Naglasio je da je vrlo odlučan da se obračuna sa medijskom i svakom drugom mafijom, "koja naslovnicama dnevnih novina reketira firme i utiče na berzu".

-Vrlo brzo ćemo u Crnoj Gori biti u prilici da vidimo šta je ko činio u prošlosti- podvukao je Đukanović.

 

Portal Analitika