„Parlamentarna većina, proizašla iz zajedničke volje DPS-a i DF-a, uspjela je da izglasa izborni pravni okvir kojim se degeneriše demokratski politički poredak i istovremeno ozakonjuje politička diskriminacija. Iako je OEBS, nakon predsjedničkih izbora, upozorio na neodrživost rješenja vezanih za prikupljanje potpisa i registraciju kandidata, crnogorska Skupština je odlučila da nedemokratska rješenja dodatno proširi i na lokalne i parlamentarne izbore. Tako će na predstojećim izborima samo nepartijske grupe građana i vanparlamentarne stranke morati ubjeđivati birače da javno podrže njihove liste, i to putem davanja potpisa pred opštinskim komisijima sastavljenim od predstavnika parlamentarne partitokratije. Ovim rješenjima crnogorski izborni sistem, bez presedana u uporednoj demokratskoj praksi, postaje snažna prepreka političkim slobodama“, ističe se u saopštenju, dostavljenom Portalu Analitika.
Ne mireći se sa zatvorenim i neslobodnim političkim poretkom, Pravedna Crna Gora će naredne sedmice podnijeti inicijativu za ocjenu ustavnosti novousvojenih zakonskih odredbi.
-Biće zanimljivo vidjeti da li će novi sastav Ustavnog suda stati u odbranu međunarodno priznatog demokratskog poretka i slobodnog i nediskriminatorskog građanskog društva, ili će štititi autoritarne partitokratske interese- zaključuje se u saopštenju.