On se, kako je saopšteno iz Ministarstva, sastao sa predsjednikom i programskim direktorom Fonda braće Rokfeler za zapadni Balkan, Stivenom Hajncom i Hakijem Abazijem, koje je informisao o ključnim aktivnostima koje Vlada i taj resor preduzimaju na polju održivog razvoja.
Gvozdenović je, kako se navodi, istakao da COR ima tendenciju da dobije regionalnu dimenziju, uzimajući u obzir da je Crna Gora proglašena ekološkom državom 1991. godine, kao i to da je prva država u razvoju u regionu Mediterana i jugoistočne Evrope koja je izradi Nacionalne strategije održivog razvoja (NSOR), 2005. godine.
„Ne manje važna činjenica je i da ima lidersku poziciju u procesu evropskih integracija u regionu zapadnog Balkana, i da je prepoznata kao predvodnik inicijative regionalnog političkog povezivanja“, kaže se u saopštenju.
Hajnc je podsjetio na uspješnu dosadašnju saradnju Fonda braće Rokfeler sa Vladom i sistemom Ujedinjenih nacija koji su bili usmjereni na uspostavljanje institucionalnog okvira za održivi razvoj, kao i projekte usmjerene na stvaranje pretpostavki za ravnomjeran regionalni razvoj.
„Izrazili su zadovoljstvo, takođe, zbog opredjeljenja Crne Gore da svoj razvoj gradi na principima održivog razvoja, s posebnim akcentom na socijalno-ekološki aspekt“, navodi se u saopštenju.
Sagovornici su, kako je saopšteno, ukazali na evidentan progres Crne Gore u svim sferama razvoja, posebno iskazujući interes za podršku daljim aktivnostima u pogledu jačanja kapaciteta, sistema upravljanja i jačanja građanskog društva.
„Ukazali su i na značaj izgradnje ’Kuće građanskog društva’ u Podgorici, koja bi bila na raspolaganju svim nevladinim organizacijama (NVO), čijom izgradnjom bi se značajno doprinjelo snaženju građanskog društva u Crnoj Gori“, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da bi realizacija projekta bila realizovana kroz sinergiju Vlade, NVO i Fonda.