Predsjednik skupštinskog Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje, Zoran Jelić, kazao je agenciji Mina-business da je usvajanjem predloga Ministarstva rada i socijalnog staranja omogućeno rješavanje problema invalida rada druge i treće kategorije, ne samo sa crnogorskog sjevera, nego čitave Crne Gore.
»Prigvaćeni predlog podrazumijeva da se u roku od 60 dana, pojedinačno i grupno, rješe zahtjevi invalida rada i omogući im se odlazak u penziju po postojećim zakonskim rješenjima. Oni koji žele da odu u penziju i kojima će ona biti veća od trenutnih nadoknada, koje primaju preko Zavoda za zapošljavanje (ZZZ) i Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja (PIO), omogućiće se penzionisanje po postojećem zakonu«, rekao je Jelić.
On je, nakon sastanka predstavnika Odbora, Ministarstva rada i socijalnog staranja, Fonda PIO i invalida rada druge i treće kategorije sa sjevera Crne Gore, kazao da je za invalide čije bi penzije bile manje od traženog minimalnog iznosa od 158 EUR, kroz određena zakonska rješenja obezbijedila dodatna renta.
»Kategorizacija invalida koji nemaju određenu kategoriju, rješila bi se tako što bi se ta renta uplaćivala na iznosu koji sada primaju kao novčanu nadoknadu. Na taj način će im se za iznos rente povećati socijalno davanje i oni bi stekli uslov za penzionisanje«, kazao je Jelić.
Invalidima rada koji su u radnom odnosu, a žele da odu u penziju, biće omogućeno da u komunikaciji sa Ministarstvom riješe svoj status.
»Ostavljen je rok do 2. juna, kada ćemo na sjednici Odbora imati kompletnu evidenciju i podatke o tome koliko je invalida druge i treće kategorije otišlo u penziju«, saopštio je Jelić.
On je dodao da na evidenciji ZZZ ima 540 takvih osoba, a kod Fonda PIO preko hiljadu.
»Postoji i kategorija koja nije na evidenciji ZZZ, a koja bi mogla ostvariti pravo na penziju uz molbu i njihovu saglasnost, odnosno podnošenjem zahtjeva za penzionisanje«, naveo je Jelić.
On je saopštio i da će, ukoliko nakon isteka predviđenog roka određene kategorije invalida rada ne riješe svoj status, biti predložene izmjene i dopune postojećeg Zakona o PIO, kako bi im se omogućilo penzionisanje.
»Sastanak je bio konstruktivan i očekujemo da se u predviđenom roku riješe svi zahtjevi invalida rada druge i treće kategorije na nivou Crne Gore«, zaključio je Jelić.
Sastanak je dogovorena na sjednici skupštinskog Odbora, koji je održan u srijedu, nakon što su bjelopoljski invalidi rada krenuli pješke za Podgoricu, nezadovoljni što Vlada nije izašla u susret njihovim zahtjevima.
Invalidi rada su tražili da im se omogući odlazak u penziju sa navršenih 55 godina za muškarce i 50 godina za žene i najmanje 15 godina penzijskog staža, kao i da penzije ne budu manje od 158 EUR.
- Portal Analitika/
- Abiznis /
- Dogovoren odlazak u penziju za invalide rada
Dogovoren odlazak u penziju za invalide rada
Invalidima rada druge i treće kategorije u Crnoj Gori trebalo bi da u naredna dva mjeseca budu rješeni zahtjevi i omogućen odlazak u penziju po postojećim zakonskim rješenjima, dogovoreno je na sastanku njihovih i predstavnika Vlade u Bijelom Polju.
Portal AnalitikaIzvor