Stečajni upravnik ulcinjskog preduzeća, Ognjen Jovović, rekao je na sjednici skupštinske Komisije za praćenje i kontrolu postupka privatizacije da je tražio od Privrednog suda saglasnost da radnicima produži ugovore do kraja aprila i da je sud to prihvatio.
“To je ipak kratak rok. Šta može za mjesec da se uradi?”, pitao je Jovović.
U Solani je zaposleno oko 50 radnika kojima su ugovori raskinuti 25. marta.
Jovović je kazao da je prioritet da se radnici zbrinu i da im se isplate njihove obaveze, za šta je ukupno potrebno 1,8 miliona eura.
"I pored dobre volje ne vidim razloga za daljim produžavanjem ugovora, jer nema poslovne aktivnosti, pa nema načina da se isplaćuju zarade", rekao je Jovović.
Predsjednik Sindikata kompanije, Marko Miranović saopštio je da agonija radnika traje od kada je vlasnik kompanije Eurofond.
"Od 2005. godine nemamo redovna lična primanja. Ogromna sredstva imamo u potraživanjima koja nijesu knjigovodstveno sređena. Totalni je haos u knjigovodstvu", rekao je Miranović.
U kompaniju je 2005. godine uveden stečaj zbog duga od 13 hiljada eura. S obzirom na to da Plan reorganizacije nije uspio, 2011. godine se proglašava bankrot.
Solanom sada gazduje izvršni direktor Eurofonda Boiša Šotra, nakon što je biznismen Veselin Barović izašao iz vlasničke strukture kompanije.
Miranović je saopštio da je agonija radnika kulminirala u januaru ove godine, kada su vlasniku postavili zahtjeve, koji do sada nijesu ispunjeni. Radnicima, prema njegovim riječima, doprinosi nijesu uplaćivani od 2009. godine.
Miranović je naveo da bi radnici pristali i da im se radni staž poveže na minimalnu zaradu, jer im je cilj da odu u penziju i da mogu da se liječe.
“Od ovih 49 radnika moguće je da neće svi htjeti da rade i da će odmah nakon povezivanja radnog staža da se penzionišu”, rekao je Miranović.
Prema njegovim riječima, u kompanije se dešava čudna stvar da dolazi do preklapanja stečaja i vođenja firme od menadžmenta.
Predstavnik Sindikata Veselin Mitrović tražio je od stečajnog upravnika da objasni kako se došlo do cifre od 257 miliona eura na tenderu za prodaju preduzeća, ako je tržišna kapitalizacija na 30. mart 9,75 miliona eura, a knjigovodstvena vrijednost kompanije 40 miliona.
Jovović je objasnio da je procjenu u septembru 2011. godine uradio diplomirani inženjer građevine Aleksandar Rakočević.
Mitrović je podsjetio da je početkom 2006. godine u kompaniju uveden programirani stečaj i da je dat rok od pet godina da se vrate dugovanja od oko četiri miliona eura. Eurofond je tada dokapitalizovao kompaniju sa šest miliona eura.
“U 2009. i 2010. godini počinje srozavanje. Otuđeno je oko 16 hiljada tona soli i nedostajalo je 800 hiljada EUR u blagajni, a blokiran je i žiro račun kompanije”, rekao je Mitrović.
Klasični stečaj je uveden 2011. godine, ali je poslovanje kompanije ipak održavano u naredne dvije godine.
Predsjednik Komsije i poslanik Demokratskog fronta (DF), Janko Vučinić, saopštio je da danas prijeti zatvaranje najstarije fabrike i da je nemoguće povjerovati da ona ne može da radi rentabilno.
On je kazao da je sjednicu sazvao najjprije iz razloga što su radnicima uručeni otkazi, kao i zbog nekih incidentnih situaicja jer se, kako je kazao, “sumnja da su potezani i pištolji”.
Vučinić je pitao zbog čega je Solana data na berzansku privatizaciju, a ne na tendersku.
“Vlasnik većinskog paketa akcija, Eurofond, nije kontrolisan i nije imao ugovorom utvrđene obaveze da investira u fabriku”, kazao je Vučinić. (Mina business)