Društvo

MANS: Podnijeta 71 prijava zbog oglasa za radna mjesta

0204mans
M
reža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS)
podnijela je 71 prijavu protiv državnih institucija i Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (ZZCG) zbog, kako navode, kršenja Zakona o finansiranju političkih partija.

MANS: Podnijeta 71 prijava zbog oglasa za radna mjesta
Portal AnalitikaIzvor

Prema riječima Vuka Maraša iz MANS-a za nešto više od nedjelju od kako su raspisani izbori u 12 crnogorskih opština, ta organizacija je zabilježila „brutalno kršenje Zakona o finansiranju političkih partija tj. dijela koji se tiče zabranjenog ponašanja u predizbornoj kampanji“.

„Za period od devet dana MANS je identifikovao kršenje zabrane zapošljavanja u 71 slučaju. Konkurs za 71 radno mjesto je, u samo nekoliko dana, suprotno Zakonu o finansiranju političkih partija, raspisan u raznim državnim i lokalnim organima.“, objasnio je Maraš.

On je podsjetio da je prema Zakonu, kada se raspišu lokalni izbori, zabranjeno zapošljavanje na teritoriji cijele države, kao i u svim jedinicama lokalne samouprave.

Prema riječima predstavnika MANS-a u kršenju Zakona prednjači Montenegroerlajns koji je objavio konkurs za 12 radnih mjesta, zatim Zavod za izvršenje krivičnih sankcija sa 11 oglasa, osnovne škole u Podgorici 10, osnovne škole u Baru koje su raspisale oglas za osam radnih mjesta, Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija sa šest oglasa i Srednja stručna škola u Rožajama za tri radna mjesta.

Oglase za dva radna mjesta raspisali su: Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije, Policijska akademija, Dom zdravlja u Kolašinu, Muzička škola u Kolašinu i Ministarstvo poljoprivrede. Po jedno radno mjesto, za posmatrani period, raspisali su: Ministarstvo ekonomije, Željeznička infrastruktura, Ministarstvo održivog razvoja i turizma, Uprava za spriječavanje pranja novca i finansiranje terorizma, Rekreativni centar u Baru, Opšta bolnica u Bijelom Polju, Vodovod u Kolašinu, Osnovna škola u Danilovgradu, Osnovna škola u Pljevljima, kao i Glavni grad.

Maraš napominje da „svako ko je oglasio radno mjesto kada su se raspisali izbori, zaključno sa današnjim danom, je prekršajno odgovoran za kršenje Zakona“.

S toga je MANS podnio prijavu i protiv ZZZCG koji je sve pomenute oglase objavio. Maraš podsjeća da Zakon o finansiranju političkih partija predviđa maksimalne kazne do 2.000 eura za svaki pojedinačni prekršaj, kao i da se licima koja su kršila Zakon može zabraniti obavljanje funkcije od šest mjeseci do dvije godine.

MANS je sva pomenuta kršenja i prijave juče uputio Državnoj izbornoj komisiji (DIK) koja, kako navode iz ove NVO, ima po novom Zakonu osam dana, da okonča cjelokupni postupak i inicira prekršaje i ostale postupke protiv odgovornih lica.

„Mi se zaista nadamo da ćemo u Crnoj Gori, po prvi put, dobiti konkretan odgovor na zloupotrebu državnih resursa za partijske svrhe“, tvrdi Maraš.

On je pozvao DIK da iskoristi svoje zakonsko ovlašćenje i odluči na način na koji treba i izmjesti politiku iz odlučivanja.

Osim ovih prijava, MANS je podnio i 42 krivične prijave Tužilaštvu za druga kršenja Zakona i to za situacije koje su se desile prije raspisivanja izbora u 12 crnogorskih opština.

„Te 42 prijave se primarno odnose na različite vrste davanja o kojima su pisali mediji – na radove, investicije, tendere, infrastrukturne objekte i nešto što se može tumačiti kao pritisak i ucjene na birače da podrže neku partiju.“, objasnio je Maraš.

On je istakao da se nada će Tužilaštvo pomenute prijave procesuiratu u kratkom roku s obzirom da se radi „o prioritetu broj jedan Crne Gore u procesu evropskih integracija“.

Maraš je pozvao građane i građanke da im se obrate i prijave bilo koji vid pritiska  ili nepravilnosti tokom izborne kampanje i obećao da će „njihovi podaci biti apsolutno sigurni".

Aleksandar Mašković iz MANS-a istakao je da je parlamentarni nadzor nad finansiranjem političkih partija, koji je omogućen novim Zakonom, veoma bitan, ali da Odbor za ekonomiju, finansije i budžet u čijoj je nadležnosti praćenje potrošnje budžeta, od raspisivanja izbora nije održao nijednu sjednicu.

„Mišljenja smo da je ovo pitanje trebalo dati u nadležnost Odboru za antikorupciju a ne Odboru za ekonomiju, finansije i budžet, ali taj predlog je promijenjen amandmanom koji je podnio poslanik Damjanović i koji je podržala Demokratska partija socijalista.“, objasnio je predstavnik MANS-a.

Mašković je istakao „da parlamentarni nadzor ne treba da predstavlja mrtvo slovo na papiru“ i da Odbor za ekonomiju, finansije i budžet mora preuzeti aktivnu ulogu.

„Pozivamo prije svega poslanika Damjanovića, ali i sve ostale članove Odbora za ekonomiju, finansije i budžet, da u što kraćem roku sazovu sjednicu Odbora na kojoj će razmatrati dokumentaciju koju dostavljaju državne institucije. Ukoliko, eventualno državne institucije nisu dostavile ništa od dokumentacije, Odbor treba da preuzme aktivnu ulogu i na neki način natjera ili državne institucije da dostave potrebnu dokumentaciju ili da iskoristi moguće mehanizme i sankcioniše pojedince ili institucije koji ne poštuju Zakon o finansiranju političkih partija.“, objasnio je Mašković.

K.Ć.

 

Portal Analitika