- Sa strane Crne Gore procesi se odvijaju dobro i ostajmo pri tome da svi projekti budu završeni onako kako je predviđeno ugovorom i da projekat podmorskog kabla sa Italijom bude u funkciji do 2016 – 2017 godine. CGES je završio teneder za dva projekta od tri koje treba da sprovede i po tom pitanju očekujemo početak gadnje tokom ove godine. Ovo je značajno jer će veliki dio ovih projekata angažovati domaću građansku operativu – rekao je Kavarić.
On ističe da očakuje da se i naši prtneri pridržavaju ugovora i imamo najavu sa njihove strane o otvaranju gradilišta na njihovoj obali.
- Javnosti je pozanto da je sproveden postupak za nabavku kabla i da su izabrani renomirani proizvođači. Ono što se posljednjih mjeseci pojavljivalo kao moguća naznaka problema je dobijanje saglasnosti Hrvatske za lociranje trase kabla. Sa formalno pravnog aspekta to treba da bude dio posla koji treba da obavi italijanska strana i to je njihova ugovorna obaveza. Očakujemo da ne dođe do produžavanja rokova – rekao je Kavarić.
Odgovoarajući na pitanje do kog perioda možemo očekivati saglasnost Hrvatske, Kavarić je rekao da italijanski partner treba da se dogovori sa hrvatskom stranom.
- Oni mogu da se dogovore na više načina jedan je da se dogovore oko trase kabla a drugi način je da izabere drugu trasu. Mi očekujemo da naš partner izvrši svoju obavezu a mi im stojimo na raspolaganju u pregovorima sa Hrvatskom. Kada su u pitanju rokovi ne bih se bavio spekulacijam kada će se hrvatska strana o tome izjasniti – rekao je Kavarić.
Odgovoarajući na pitnaje novinara da li je na sjednici Vlade bilo riječi o vraćanja duga Elektroprivrede državi ikoji je model odabran, Kavarić je kazao da ono što je sada aktuelno „da imamo odrednicu budžeta koja predlaže određen način“.
- Sa druge strane imamo predlog Elektroprivrede koja je neizbježan sagovornik u ovom procesu jer je ovo dvosmjeran proces. Saglasnost Vlade jeste da je to modifikacija tehnička koja nas dovodi do istog rezultata procesa do istog broja akcija za preuzeti nivo duga i sa tog aspekta Vlada će se obratiti parlemtnu za saglasnost i vidjećemo kakav će biti njihov stav po tom pitanju – rekao je Kavarić.
Povodom donošenja strategije razvoja šumarstva i drvne industrije novinarima se nakon sjednice Vlade obratio ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Petar Ivanović, koji je istakao da su dva osnovna cilja kada govorimo o ovoj strategiji – unapređenje šuma i održivost gazdovanja i povećanje učešća šumarstva i drvoprerade u ukupnom društvenom proizvodu Crne Gore.
- Prostorni raspored šuma u Crnoj Gori govori da se 60 odsto površine naše zmelje nalazi pod šumama što daje ukupnu drvu zalihu 133 miliona kubnih metara. Te zalihe su veoma značajne posebno imajući u vidu veličinu Crne Gore – rekao je Ivanović.
On je istakao da mi imamo kvantitiet kada su u pitanju šume ali ne i toliki kvalitet i istakao da nam nedostaju dugoročni planovi pošumljvanja.
Ivanović je naglasio da je potrebno uložiti u edukaciju i drvoprerađivačku industriju da bi imali bolje finansijske rezultate.
Odgovarajući na pitanja novinara vezana za zapošljvanje u toku izbora Ivanović je rekao da „ne možemo zaustaviti život u ministarstvu poljoprivrede i zabraniti premije, subvencije za vrijeme trjanja izbora“.
- Jer će onda propustiti sezonu sjetve i efekti će biti katastrofalni. Ako neko sumnja da mi namjerno u hodu mjenjamo naše politike kako bi se fokusirali na pojedine opštine onda jako griješi. Kada je u pitanju raspisivanje konkursa na radno mjesto mi nijesmo oglasili nijedno novo radno mjesto nego smo zbog uslova sistematizacije bili dužni da shodno zakonu objavio nova radna mjesta shodno nazivima – rekao je
Ivanovići poručio da se nada na će ubrzo moći da objave konkurse za nova radna mjesta u Ministarstvu poljoprivrede jer „malo ljudi radi u tom ministarstvu u odnosu na opseg koji pokrivaju