Kako se navodi u saopštenju iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava dostavljenom Portalu Analitika, teme o kojima su visoki zvaničnici diskutovali i izlagali, bili su obrazovanje, zapošljavanje, stambeno pitanje i zdravstvena zaštita, borba protiv diskrimincije i segregacije, kao i efikasnija upotreba EU fondova u zemljama članicama i zemljama proširenja.
Numanović je predstavio zalaganja države Crne Gore po pitanju inkluzije romske populacije, a iz Ministarstva podsjećaju da Crna Gora predsjedava Dekadom inkluzije Roma 2005-2015. godine.
- Crna Gora je aktivno radila, osim na osnovnim temama Dekade Roma, i na stvaranju jezgra mladih obrazovanih pripadnika/ca romske populacije koji/e bi nastavili/e aktivno zalaganje za poboljšanje položaja svoje zajednice. Obrazovanje će voditi boljim mogućnostima za zapošljavanje, dalje smanjenju siromaštva koje neumitno prati ovu populaciju kao jedan od glavnih faktora njihovog marginalizovanog položaja i diskriminacije. Crna Gora je, takođe odabrala da se aktivnije bavi pitanjem zaštite od nasilja Romkinja koje su dvostruko diskriminisane, kao žene i kao Romkinje – navodi se u saopštenju.
Samit je ujedno bio prilika za sve zainteresovane da obnove svoju političku posvećenosti i obezbijede da implementacija zakonodavnog okvira EU ide ka prevazilaženju razlika na lokalnom nivou, odnosno da se lokalne i regionalne vlasti stave u centar ovog dešavanja.
- Ministar je svoje učešće na Romskom samitu iskoristio i za neformalne razgovore sa Vivianom Reding, potpredsjednicom i komesarkom za pravdu, fundamentalna prava i državljanstvo, Zoltanom Balogom, ministrom za ljudske resurse države Mađarske i nekolicinom zvaničnika iz EU institucija. Na samitu je zaključeno da je saradnja svih zainteresovanih ključ za iznalaženje najboljeg načina za unapređenje integracije Roma/kinja u Evropi – stoji u saopštenju.