Ustavni sud još ne saopštava ocjenu ustavnosti ovog zakona. Sudu mišljenje ne dostavljaju ni Vlada, ni Skupština. Vlada zato što nije predlagač propisa, dok je Skupština očigledno zadovoljna, iako je sporni zakon usvojila bez saglasnosti vladajuće i najbrojnije političke partije.
Od Zakona o finansiranju političkih partija, kako mu i sam naziv kaže, očekivalo se da decidno precizira izvore finansiranja političkih stranaka: koliko koja dobija iz državnog budžeta, ko može, a ko ne može biti donator…
Međutim, nije se vodilo računa da taj akt ograničava ljudska prava i slobode, preduzetništvo, pravo na rad, socijalno osiguranje, zaštitu lica sa invaliditetom.
Eksperti za tržište rada tvrde da je zakon suprotan i direktno utiče na ostvarivanje ciljeva definisanih nacionalnom Strategijom zapošljavanja i razvoja ljudskih resursa, godišnjih akcionih planova zapošljavanja i Programa rada Zavoda za zapošljavanje.
Sa više strana se upozorava i da Zakona o finansiranju političkih partija nije u skladu sa odredbama Ustava Crne Gore, a u koliziji je sa setom sistemskih zakona.
Prema Zakonu o zapošljavanju, Zavod mora da objavi slobodna radna mjesta u predviđenom roku za sve podnosioce prijava. U suprotnom čini prekšaj za koji je predviđena novčana kazna za pravno lice i odgovorno lice u pravnom licu. Po Zakonu o finansiranju političkih partija počinjen je prekršaj…
Lokalni izbori u 14 opština raspisani su za 25. maj. Znači, novog zapošljavanja neće biti do 25. juna?! Kome ovo odgovara? Opozicionim partijama, bar tako one misle. Namjera im je da vladajućoj partiji „oduzmu“ mehanizme uticaja na glasače. Pri tome, ograničavaju one najugroženije i sa najvećom socijalnom i zdravstvenom potrebom, dok se sami ne odriču ni radnog mjesta, ni plate. Možda odgovara i Mreži za afirmaciju nevladinog sektora. Često kao „vrhovni sudija“ MANS, potpomognut nezavisnim medijima, javnost informiše o stvarnim ili navodnim zloupotrebama u zapošljavanju. Ipak, ovo nije način kojim se bori za pravo običnog građanina, kome je poslije zdravlja, posebno danas, najvažnije da radi i obezbjeđuje egzistenciju sebi i porodici. Donosioci Zakona su „previđeli“ i da je crnogorska privreda najvećim dijelom sezonskog karaktera. A sezonsko zapošljavanje najčešće traje samo tri mjeseca. Već je april vrijeme kada poslodavci obezbjeđuju neophodnu radnu snagu. No, primorani su da objavljivanje oglasa i konkursa odlože do kraja juna, što znači da bi zapošljavanje krenulo tek polovinom jula?! Šta do tada? Da sezona stane ili zakonodavac „gura“ poslodavce u sivu zonu.
Diskriminišu se i ugostiteljstvo, saobraćaj, trgovina, poljoprivreda. Poslodavci ne mogu da zapošljavaju naše radnike. Upućeni su na uvoz radne snage iz inostranstva, koji je ionako previše… Zakon o finansiranju političkih partija suspenduje i osnovnu djelatnost nacionalne službe zapošljavanja. To se jednom već desilo prošle godine, oko izbora u Mojkovcu, Cetinju i Petnjici. Tada su uskraćena prava više od 1.500 nezaposlenih, koji nijesu mogli biti uključeni u programe obuke, prekvalifikacije, javnih radova.
Sada je ta brojka znatno veća. Osporena je realizacija nekoliko programa koji podstiču sezonsko zapošljavanje domaćih radnika. Taj status, po procjeni Zavoda za zapošljavanje, može da ima 10.000 naših građana.
Na kraju, upitna je i realizacija međunaronih projekata preko kojih se crpe sredstva iz evropskih fondova. Ti projekti rade se po evropskim pravilima, kojima su bitni rokovi, procedure, ugovori o radu, a oni se mogu računati tek od 25. juna.
Do tada, na gubitku će biti i građani i država, u ime kojih se svi zaklinju i za čije dobro, za razvoj institucija, demokratije i ljudskih prava se održavaju i zakazani lokalni izbori – sa spornim Zakonom o finansiranju političkih partija.
(Pobjeda)